Nový útulek pro zvířata chystají v České Lípě. Ta již sonduje možnosti, kde by mohla takový komplex umístit. Netouží po žádném provizoriu, podnájmech a službách soukromníků, ale chce mít prostorný i bezpečný azyl, kde by nad péčí měla přímou kontrolu. Plánuje moderní azyl pro všechny možné tvory, kteří potřebují pomoci člověka a čas od času se objeví v ulicích. Takový jaký má Děčín. I v Lípě dokáží jistě zvířatům zajistit profesionální péči a pěkný areál. Největší starostí se stane dobrá pověst. Právě na ni před časem doplatil tehdy jediný psí útulek v okrese – v Dobranově.

Petr Pokorný.Zdroj: Deník

Ze stále neznámého důvodu tehdy vznikla na sociálních sítích bublina, psychóza a zničila léta sloužící zařízení. Lidé se rázem zapojovali do této kampaně o zaručeném utrpení psů, psali a volali na českolipskou radnici, aby jim pomohla. I když Česká Lípa byla jen klientem útulku, přesto jí tehdy rozhořčeně napadali i ti z daleka, které „bublina“ zaujala právě na facebooku. Nadávali úředníkům i strážníkům. Opakované státní kontroly tam ale zádrhele ani týrání neodhalily.

Se službou útulku neměly problémy ani ostatní města a obce. „Dobranov“ poskytoval standardní službu, o odchycené psy se postaral. Veterináři potvrdili, že tam nebyla dlouhá léta žádná nákaza. Zajištěná hygiena, ošetření, suchý pelech, voda a strava. Nic víc, nic míň. „Útulek je útulek. Pes tam má konat potřebu v kotci útulku, v tom problém není,“ oponovali odborníci. Podle nich, lidé na facebooku nejspíš posuzovali stav psů v kotcích útulku s tím u svého, našampónovaného a překrmeného psíka, ležícího v obýváku na gauči. Nakonec se zlým jazykům podařilo majitele útulku tak otrávit, že svou živnost zavřel. Města měla o starost více.

Žádné odpovídající alternativy podle představ radnic ale nevznikly. Vášně sice opadly, ale obce na Českolipsku si od té doby uvědomují, že poradit si se zatoulanými zvířaty není jen tak. A současné možnosti nejsou ideální. Za skvělou zprávu proto lze považovat nejnovější zájem radnic v České Lípě, Novém Boru nebo Cvikově už jednou toto břemeno vyřešit společným postupem. Stavbou vlastního útulku.