Autem jezdíme už téměř všichni. Zástupci Asociace autoškol ČR chtějí prolomit ledy v přežívajícím způsobu přípravy žáků českých autoškol. Veřejně vystoupili se svými představami a projektem „Start driving“ o kvalitnějším způsobu výcviku budoucích řidičů na setkání s experty, dopravními policisty i veřejností na Autodromu v Sosnové. Volají po převzetí rakouského modelu výuky v autoškole, který je propracovaný a osvědčil se. Upoutá třeba tím, že pamatuje na tříleté zkušební období pro mladé jezdce, na „řidičák na zkoušku“.

Petr Pokorný.Zdroj: DeníkTragických nehod je stále mnoho, stejně jako případů vytrácející se tolerance, ohleduplnosti i respektu k zákonu. A s tím je potřeba něco začít dělat. Každý rok dostane v tuzemsku čerstvý řidičský průkaz sto tisíc lidí. Mnohdy je záhadou, jak se to některým žadatelům vůbec mohlo podařit. A tak nezralí šoféři vyrazí na cesty ohrozit sebe i druhé. Riziko by měla snížit právě kvalitní, ale i dražší příprava žáků autoškol. Na našich silnicích vidíme den co den, že nám chybí delší doba za volantem, nácvik hrozících rizik a krizových situací. Žák zdejší, poctivé autoškoly absolvuje maximálně 28 vyučovacích hodin a za volantem sedí nanejvýš 500 kilometrů. Což vážně nestačí. Aby nový šofér zvládal potřebné základy samostatné a bezpečné jízdy, měl by v rámci praktické přípravy odjezdit alespoň tři tisíce kilometrů, jako u jižních sousedů a za volantem strávit přinejmenším sto hodin.

Snížit rizika nehod absolventů autoškol i mladých řidičů je cílem pilotního projektu „Start driving“.
FOTO: Chtějí zlepšit začínající řidiče, pomoci má autodrom v Sosnové

Kromě velké péče v autoškole a soustavné prevence, tady musí zasáhnout i státní moc svými sankcemi, když je to třeba. Musí odradit kluky, co se chtějí rozparádit a producírovat. Od vědomého překračování rychlosti, nebezpečného předjíždění, jízd na červenou, nebo provádění činností, které za volantem nemají co dělat. Jakmile si hrozbu nehody, neštěstí neuvědomují, pak by se měli probrat alespoň u citelné pokuty nebo u odebrání řidičského průkazu. Od toho by byl řidičák na zkoušku. Když něco takového udělají bez pardonu o něj přijdou. Na to pamatují i Rakušané. Nevymýšlejme proto cosi vlastního a zkopírujme dobře fungující model.