Když chybí cyklostezka, jako do českolipské Dubice, jepotřeba ji postavit. Třeba i z vlastního. Jízda na kole nebo koloběžce prospívá tělu i duši. Ani k tomu člověk nepotřebuje propagační kampaně k zviditelnění cyklistické dopravy, jako je nyní v České Lípě celostátní projekt Do práce na kole. Radnice se k němu přihlásila a k účasti vybízí i vlastní úředníky.

Vlastně jde o soutěž spolku Auto*mat. Lidé v ní mohou vyhrát třeba nové kolo. Město slibuje zveřejnit doporučené trasy, kterými se lidé dostanou ze sídlišť do průmyslové zóny v Dubici. K účasti na podniku přesvědčuje tamní továrny. Do nich míří stovky, spíše tisíce obyvatel Českolipska. Nejčastěji auty. Přestože montážní haly fungují roky, žádný pruh, chodník, dráhu pro kola, natož kolečkové brusle, tady nenajdete.

O tom, jak by to bylo úžasné, se jen léta řečnilo. Nezávazně žvanilo. Alespoň že některé z firem zaměstnancům vyšly vstříc zřízením uzamykatelných a krytých stání pro kola. Je dobře, že zvažují, jak dál podpořit ty ze svých lidí, co si na cestu do přetížené zóny zvolí jiný druh dopravy než automobil. Snahu a dobrou vůli řešit již kalamitní stav v průjezdu městem, v parkování, je vidět i na radnici. Rozhodne výsledek.

Petr Pokorný.Trasa podle řeky Ploučnice je poměrně jasná. Cyklisté se tudy po nezpevněných cestách dostávají do práce léta. Ale pro sportovně založené občany je stále problém s kolem nebo koloběžkou projet městem. Aniž by neohrozili svou bezpečnost, nebo naopak chodců a nevystavovali se hrozbě pokuty. Data získaná od účastníků akce Do práce na kole prý město hodlá využít při stavbách nových stezek. Očekává, že tímto způsobem pozná, kudy lidé aktuálně chodí a jezdí. Hovoří o plánu zřídit bezpečnou trasu pro cyklisty nejen k továrním halám, ale protáhnout ji až k rekreačnímu areálu na konci Dubice.

Projekt je jen na první část z tříkilometrové cyklostezky. Jak radní tvrdí, pokusí se pro její dokončení získat další nutné pozemky, aby mohli využít peníze z dotace. Čekání na cizí peníze ale může být past, že promarní svou energii a vůli cyklistům konečně pomoci.