Sečteno, podtrženo a jasno! Po uzavření volebních místností občané a hlavně politické strany nedočkavě sledovali sčítání výsledků. V České Lípě nepřekvapivě obhájilo své vítězství hnutí ANO 2011 v čele s Jitkou Volfovou.

Překvapení vyvolal ale počet získaných platných hlasů, který zajistil straně nadpoloviční většinu mandátů v zastupitelstvu a možnost sestavit jednobarevnou Radu města. Za tím můžeme hledat souběh řady faktorů, ať už spokojenost s dosavadním vedením města, výraznou tvář či aktuální socioekonomickou situaci. Řada voličů svou účastí vyjádřila nespokojenost s vládou.

Štáb hnutí ANO 2011 v České Lípě. Martin Volf, Petr Šimoník.
ANO v Lípě získalo nadpoloviční většinu v zastupitelstvu, druhá je Živá Lípa

Díky tomuto výsledku tak odpadnou na rozdíl od jiných měst v regionu často složitá a zdlouhavá povolební vyjednávání. To může být vnímáno jako výhoda a respektování přání voličů, na druhou stranu odpadne větší reprezentativnost a názorovost.

Nicméně poslední čtyři roky v Lípě ukázaly, že velká a stabilní koalice může přinést své ovoce. Takže i přesto, že vítěz ve finále nepotřebuje jednat s ostatními politickými stranami, nabízí se spolupráce jako gesto dobré vůle a vyslyšení názorů ostatních. Navíc to je i taktické a elegantní řešení, kdy se odpovědnost rozšíří a ukáže se, že se nejedná o jednobarevná řešení.