Otevřete noviny a znova se píše, jak se krade. Všude a téměř všechno. Lid se pohoršuje již jen, když jde o moc milionů. Zvykli jsme si a je to hrůza. Někteří novináři tak zněžněli, že píší o nenechavých jako o úrodě jablek. Řekněte, kradlo se vždy. Jenže zloděje provázelo prokletí společnosti.

Dnes se s nimi spíše jedná jen jako s jakousi minoritou jako s tlustými a hluchoněmými. Pokud je náhodou chytnou a náhodou i odsoudí, tak chvíli hrají pod zámkem ping pong. Do pěti tisíc si mohou prozpěvovat. Jsme velkorysí. Mají přestupek. Jako když parkujete, kde nemáte. Desetiletí si i stát přivlastňoval, co ho napadlo a pak začal tolerovat drobnou zlodějinu na pracovištích. Všechno bylo naše, tak co.

V Norsku jsem obdivoval, jak v divoké pustině mají jen tak prosklenou chatu a obyčejně zamčenou. Tu pro turisty nechávají volně otevřenou se vším vybavením, pohoštěním a servisem pro všechny. Tak to obvyklé, ono se krade všude, zase tak universální není. Po 58 letech se mi chátra vlámala do malé, spíše zálesácké chatky. Nemohu se smířit s tím, že žiji mezi takovými lidmi. A to nikde v okolí nebyli vyzáblí ubožáci a bosé děti. U nás se nekrade z hladu. Nikdy jim neodpustím, že si vzali věci po mamince a babičce.

Ateisté zrušili peklo. Já si myslím, že tam lumpové, kteří kradou věci po mamince, patří. Outlocitní bychom měli být pouze k těm, kteří trpí. Potkalo je neštěstí, život je nezaslouženě pronásleduje. Ale chátra, která parasituje na ostatních, musí být všeobecně ve skutečném opovržení. Ať je to gauner, který se přiživuje na vaší kreditní kartě či kapsář v metru nebo ten, co v obchodě strká máslo za bundu.

Máme ministerstvo pro lidská práva. Mělo by se více zdůrazňovat, že základní lidské právo je i nebýt okrádán. Demokracie potřebuje a předpokládá kvalitu lidí. Není-li, je to jen špatná hra. Má-li rozhodovat lid, musí se zbavit gaunerů. Mají právo na život, ale do vyspělé společnosti nepatří.

Zdeněk Pokorný, bývalý starosta České Lípy