Položí si však otázku, na co čekají? Jsem taky zklamán, především naší českou společností. Rok 1989 nám dal šanci. Nic víc dát nemohl. A jsme-li naštváni, tedy dámy a pánové jenom na sebe. Demokracie totiž nejsou jen volební lístky a překřikování politiků. JE TO SPOLUÚČAST. Jak to říkal Masaryk: I JÁ JSEM STÁTEM. Kvalita většiny jednotlivců určuje kvalitu celku.

Nestojí politici za nic? Proč jste nevybrali jiné, nebo do toho nešli vy sami, když víte co a jak? Proč se nezamýšlíte nad tím, co je a co není stát? Co může a nemůže? Měl by nás ochránit, ale pokud jste zdraví a žijete, není tu od toho, aby vás krmil lžičkou kaviárem. Nemáte práci a dlouho? Jak si zvyšujete svou kvalitu, co můžete nabídnout?

Stále mluvíme o solidaritě. Jistě. Ale budeme solidární i s hulváty a příživníky? Klademe požadavky, ale také především na sebe? Štve nás, že lumpové všech hodností kradou hlava nehlava? Ale co ta verbež, která jen v obchodech zcizila věci za 10 miliard? A krade se kolem nás snad všechno. Demokracie je přesný řád, který platí opravdu pro všechny.

Ale proč odpouštíme velké i malé lumpárny? Nikdo si nedal práci za 22 let pojmenovat vše a všechny, kteří tolik desetiletí dělali diktaturu a ničili lidi. Kdekdo to stále říká a tak máme vše pod kobercem. Fuj! Divíme se pak, že mnozí žijí v představách, že v naší krásné zemi se prostě může cokoliv? Zapomnělo se a tak i na naše lumpárny se zapomene.

Zlobí vás bulvár? Proč ho tolik lidí kupuje? Proč často ubohoučké pořady v televizi mají největší sledovanost? Proč nezkrachovaly všechny herny a pajzlíky, které se rozšířily jako štěnice? Kdo jen to tam chodí? Proč je všude tolik dluhů? Proč často žijeme nad poměry a ještě je to málo? Vědí vaše děti, že všechno mít nemusí a přesto se mohou radovat ze života? Jak se mohou uživit obří supermarkety a kde se vzaly proudy aut, když jsme na tom tak bídně?

Stát není hrstka prominentů a vyvolených. Jsme-li nespokojeni se státem, jsme nespokojeni sami se sebou, ale to se přiznává hůře. Tak čekáme a huhláme. Na místě je otázka pro všechny: CO JSME ZA 22 LET UDĚLALI PRO TUTO ZEMI? a pokud si upřímně odpovíme, pak snad můžeme dodat co ona udělala pro nás?

Zdeněk Pokorný, pedagog a bývalý starosta České Lípy