Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

NÁZOR: Středa dvacátého osmého

V kalendáři jako by to byla neděle. Měl by to být čas rozjímání. Ale kdo ví, jak se to dělá? Svatý Václav by nám měl připomínat, že naši předkové tu více než 1100 let byli a něco dělali.

27.9.2011
SDÍLEJ:

Zdeněk Pokorný, historik, středoškolský profesor a bývalý starosta České LípyFoto: Deník/Eva Vlastníková

Bohužel historie většinu lidiček málo zajímá. To spíše nějaký seriálek, kde ani nevíte, kdo ke komu vůbec patří. A možná, že právě to je podstatné. Současná česká společnost připomíná velké nádraží, kde se to hemží a každý jede jinam. Jako bychom se stále méně orientovali v čase a jen čekali, co který den přinese. Připomínáme lidi, kteří skončili na jakémsi ostrově a vlastně nevědí, kde jsou. A náčelníci se honí po lese, aniž dobře vědí proč.

Lidé většinou necítí ke státu skoro nic. Často si pletou i to, ač to v historii tolikrát bylo a je, co je moc důležité, a co bychom měli dělat, abychom spolu mohli žít. Mnozí si myslí, že ti druzí jsou tady proto, aby jim bylo blaze. Někdo vymyslel povídání o nepřizpůsobivých lidech. Jenže stát je právě společenství, kde v tom nejzákladnějším se lidé přizpůsobit musí. Zvláštnost a originalita je o něčem jiném.

V dějinách byste se dověděli, že lidé už od dob, kdy žili v jeskyních, vyvinovali maximální úsilí, aby zabezpečili svou existenci. To až v nejnovějších časech se rozšířila povídačka, že ostatní jsou tady právě proto, aby mě měli rádi a v úctě a pečovali o mne. Pomoc zasloužili jen ti, které Bůh zkoušel a seslal na ně něco zlého.

Posloucháme-li, co lidé říkají, žasneme co všechno je někdy pravda, respektive to někdo tvrdí. Jako bychom ani neměli školy. Když někdo popírá plynové komory, tak to není jen blbec. Anebo si hraje s haknkrajcem jako by šlo o karnevalový průvod. Nebo vzývají Josifa Vissarionoviče, protože si pletou ďábla s Panenkou Marií. Svobodnou vůli, jak se ukázalo, mohou mít jen ti, kteří mají všech pět pohromadě a vědí, co by nejen měli vědět, ale přímo MUSÍ VĚDĚT.

Lidé si přestávají vážit demokracie, protože je prý zklamala. Mýlí se a asi jim to nikdo pořádně neřekl. Demokracie potřebuje vyspělost, mravnost a znalost jedinců, kteří s rozvahou myslí a rozhodují o společném osudu. Dosáhli jsme mnohého (někdo to nevidí), ale taky jsme i zklamali sami sebe.

Svatý Václav snad ani nemusí budit své zbrojnoše v Blaníku, ale měl by moc a moc orodovat na místech nejvyšších, aby rozum a slušnost se do této země vrátily (byly doby, kdy tomu tak bylo).

Zdeněk Pokorný, bývalý starosta České Lípy

27.9.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Jaderná elektrárna Temelín. Ilustrační foto.

ANKETA: Měla by se rozšířit jaderná elektrárna v Temelíně?

Firma Bombardier je největším světovým výrobcem letadel a vlaků.

Vyrábějí vlaky pro Rakousko. V České Lípě vznikne až tři sta jednotek vlaků

Mimoň vede tabulku, stoupá i Lokotka

Českolipsko - Příjemný je pohled na tabulky krajské I. B třídy po odehraném devátém dějství.

ANKETA: Měly by být pravomoci prezidenta posíleny?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Úředníci budou držet volební pohotovost

Českolipsko – V případě ztráty občanského průkazu mohou voliči využít pohotovosti na českolipském pracovišti osobních dokladů.

Lípa Musica nabídne Hravého Harlekýna

Česká Lípa - Šestý týden 16. ročníku MHF Lípa Musica má jen jednu zastávku, Centrum textilního tisku v České Lípě.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení