VYBRAT REGION
Zavřít mapu

NÁZOR Zdeňka Pokorného: Zakletí v bedně dogmatu

Před 65 lety se na naší společnosti udělal osudový uzel, přímo gordický, nejsme dodnes schopni ho úplně rozplést.

26.2.2013 6
SDÍLEJ:

Zdeněk Pokorný, pedagog a bývalý starosta České Lípy.Foto: Deník/Kristýna Brožová

Ještě 24. února 1948 píše Svobodné slovo, orgán Národně socialistické strany: „Trváme bezpodmínečně na zásadě vlády sestavené na podkladě parlamentním…" Petr Zenkl v Hranicích řekne: „…je jiná hlubší krize mravní, která trvá od roku 1945. Copak bylo dříve někdy možno, aby se českému lidu předkládalo tolik lží a nepravd, jako dnes?" Druhý den z toho neplatilo již nic. Dodnes si v plné šíři neuvědomujeme, jak mravní krize karikuje i naši současnost. Jako bychom byli zakletí.

11. března 1948 nový ministr za změněnou lidovou stranu a její akční výbor v parlamentu řekl: „Rozhodli jsme se svobodně pro novou obrozenou Národní frontu. Malé a střední podnikání a soukromé vlastnictví bude ústavně zaručeno. Bude úplná náboženská svoboda…"

Komunistický prominent a nový ministr spravedlnosti Alexej Čepička prohlásil: „Vybudujeme nový typ zákonodárství…" (Svobodné noviny 17/3)

Generální tajemník KSČ Rudolf Slánský 1. 5. 1948 napsal v Obraně lidu: „Blahodárný účinek února se projevil v celém našem národním životě…"

Stále se traduje, že došlo k řešení sociálních problémů a k pokroku v sociální rovnosti. Třídní boj rozsekal společnost na kusy. V dopise Anny Melíškové z 10. 7. 1950 čteme: „Viděl si nás všechny pohromadě na našem statku naposledy, už ho nemáme. V sobotu ho zabrali a ještě 3 další přes 20 ha. Jsme úplný žebráci, bez bytu a bez zaměstnání. Musíme se vystěhovat, do družstva nás nevzali, tak nás asi dají do nějakého státního dvora… Frantík šel žádat o práci do zdejší továrny a ani ho nevzali, tak přišel zklamaný a zdrcený… Tu řepku ještě Frantík dosekal a dal do panáků a oni jenom mlátějí a shrábnou peníze…"

Povrch byl zdánlivě klidný. Města byla ověšena prapory a portréty vůdců. Vytvořil se kastovní systém. Existovali ti, kteří měli moc a výsady. Proto také dodnes nemůže být pohled a názor na dlouhou dobu diktatury shodný. Mnohým trvalo dlouho, než se začali dobře dívat kolem sebe. Příkoří a násilí bylo tolik, že kdo vidět chtěl, tak viděl.

Základ nerovného postavení občanů a zlovůle se jen proměňoval podle okolností, v zásadě až do roku 1989 se podstata neměnila. Pokud dnes někdo argumentuje, že šlo jen o přehmaty, několik mylných poprav a nedostatek banánů, je buď hlupák, nebo člověk spoluvinný. I tehdy život utíkal a lidé ho nechtěli jen promarnit, ale sevření bylo naprosté. Stále se zužoval kruh vládnoucí skupiny. Bylo však dost těch, kteří se třásli po moci a byli plni nepřátelství ke všem a ke všemu, co nebyli jen oni sami. Osobovali si právo krást jiným život a to vše s mnoha hesly pokroku.

Ničení životů mělo být ve jménu jakési nedefinovatelné šťastné budoucnosti. Všichni byli pod dohledem, špiclování a udavačství bylo normální, stejně jako střílení na hranicích. Jiný názor byl podezřelý nebo zločinem. Kádrování provázelo člověka od narození. Ti, co se narodili v tzv. špatné rodině, ztráceli většinu šancí. Kvalifikace stála stranou, pokud někdo nedemonstroval v té které době příslušné přesvědčení.

Až neuvěřitelný byl osud jednoho z těch, kteří stáli u zrodu celé tragedie. Arnošt Kolman se narodil 1892. 1915 se dostal do ruského zajetí, později vstoupil a bojoval v rámci Rudé armády. Jako blízký Lenina a přední bolševik, byl po první světové válce poslán dělat revoluci do Německa. Jeho bratr, kterého pozval do SSSR, 1939 zahynul v gulagu. Po 2. světové válce se vrací Kolman do Prahy jako vedoucí propagandy KSČ. Na podzim 1948 je zatčen a předán KGB a odvezen i s rodinou do Moskvy a 3 a půl roku vězněn v pověstné Lubjance… Na konci života nad mnohým přemýšlí ve své knize Janouch Kolman: Jak jste tak mohli žít?

S mnohým se svěřuje: „Byli jsme pevně přesvědčeni, že naše chování je nutné pro proletářskou revoluci, z komunistické strany jsme si udělali fetiš, každé slovo jejího funkcionáře bylo nám zákonem, Stalin, tento zločinec a psychopat, neomylným geniem…" (str. 100) A dále: „… byl jsem v zajetí iluze, že SSSR je vzorný socialistický stát a že stalinská verze marxismu znamená vyšší stupeň vývoje této filosofie. To přispělo samozřejmě k tomu, třeba nepřímo, že KSČ mohla v únoru tak lehce převzít samojediná moc a že dnešní její vůdci mohou sovětskou okupaci 1968 vydávat za požehnání…" (str. 119)

Starý bolševik nakonec pochopil to, co řada ještě dnešních soudruhů pochopit nedokázala „… působí síla setrvačnosti myšlení a to je strašná síla. Je tím silnější, ba nepřekonatelnější, čím déle jsme se upjali na určitý způsob myšlení a čím úžeji jsme jej spojili se svým jednáním a citovým životem…" (str. 68)

Zdeněk Pokorný, profesor a bývalý starosta České Lípy

Autor: Redakce

26.2.2013 VSTUP DO DISKUSE 6
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Gastronomie - Gastronomie Pomocníci v kuchyni 12 200 Kč

Pomocníci v kuchyni Pomocná síla v kuchyni. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 12200 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadujeme: , praxe výhodou. Zodpovědnost, komunikativnost, práce v týmu. Čistý trestní rejstřík. Příjemné vystupování, flexibilita, spolehlivost, odolnost vůči stresu. Zdravotní průkaz. , Nabízíme:, zaučení, dobré zázemí, stravovací bonusy, možnost ubytování, práce v kolektivu, možnost dalšího vzdělávání, při HPP 25 dní dovolené, možnost prodloužení pracovní smlouvy na dobu neurčitou., Při pracovním poměru na HPP činí mzda 12.200,-Kč; při uzavření DPP činí mzda 73,20,-Kč/hod., Vhodné i pro absolventy, vhodné i pro cizince., První kontakt se zaměstnavatelem: telefonicky, e-mailem, osobně.. Pracoviště: Pampeliška, o.p.s. - stráž pod ralskem, Máchova, č.p. 265, 471 27 Stráž pod Ralskem. Informace: Dana Mikičová, +420 734 757 269.

Služby - Služby Uklízeč, uklízečka 12 067 Kč

Uklízeči a pomocníci v ubytovacích a vzdělávacích zařízeních Uklízeč/ka. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dělené směny, úvazek: . Mzda min. 12067 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Jedná se o pozici na dělenou směnu, kdy pracovní doba je od 6:00 - 9:00 hod a od 14:00 - 18:00 hod., První kontakt emailem nebo telefonicky v době od 7:00-15:00 hod.. Pracoviště: Gymnázium, česká lípa, žitavská 2969, příspěvková organizace, Žitavská, č.p. 2969, 470 06 Česká Lípa 6. Informace: Petr Kocourek, +420 723 900 911;487 829 107.

Výroba - Inženýři přípravy a realizace investic, 41 384 Kč

Inženýři přípravy a realizace investic, inženýringu v ostatních oborech Inženýr projektant. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 41384 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Náplň práce:, Inženýr projektant bude navrhovat technologické celky a integrovat projekčně tyto celky u koncového zákazníka. Pracoviště primárně ve Stráži pod Ralskem, služební cesty ke koncovým zákazníkům po celém světě., Požadujeme:, -Odpovídající bakalářské nebo magisterské vzdělání se zaměřením strojním (elektro), -Zkušenosti s projektováním chemických technologií výhodou, -Orientace ve strojní, stavební a elektro dokumentaci, -Znalost práce v SW Autocad LT 2D, výhodou znalost práce ve 3D v SW Creo 3.0, -Základní znalost ASŘ, topologie řízení, -Schopnost komunikovat na technické úrovni slovem i písmem anglicky a rusky, ukrajinsky výhodou, -Schopnost spolupracovat s projektovým týmem, externí projektovou organizací a zákazníkem, -Flexibilitu často cestovat do zahraničí, Odpovědnosti:, -Tvorba dokumentace dle požadavků, -Změnové řízení dokumentace, -Integrace technologií u koncového zákazníka, -Aktivní spolupráce v projektovém týmu, částečné řízení projektového týmu, -Sledování současných trendů a přenos do projektů, Nabízíme:, -Zázemí rychle se rozvíjející české společnosti s vlastními výrobky a unikátním "know-how", -Zajímavou práci v perspektivním oboru s možností dalšího profesního rozvoje, -Příjemné moderní pracovní prostředí, -Příspěvek na firemní stravování, týden dovolené navíc, cafeterii Edenred, příspěvky na penzijní připojištění, telefon k soukromým účelům, odměny k pracovním a životním jubileím, Nástup:ihned, Vhodné i pro cizince!. Pracoviště: Mega, a. s. 001, Pod Vinicí, č.p. 87, 471 27 Stráž pod Ralskem. Informace: Karolína Nosková, +420 487 888 155.

Administrativa - Administrativa Ostatní odborní pracovníci v 18 800 Kč

Odborní pracovníci organizace a řízení Vedoucí oddělení technického v odboru technické správy majetku. Požadované vzdělání: vyšší odborné. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 18800 kč, mzda max. 28320 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Charakteristika pracovního místa: koordinace a řízení činností pracovníků zařazených do oddělení technické správy. Vedení komplexní agendy energetického managementu města , a jeho příspěvkových organizací (monitoring energie, sledování spotřeby, přezkoumávání spotřeb energií v objektech města, sběr a vyhodnocování dat, normalizace spotřeby, aktualizace energetických opatření, vyhotovování zpráv pro orgány města, návrhy opatření , k dosažení energetických úspor, optimalizace sazeb i jističů, nákup energií, statistiky). Tvorba energetického plánu a cílů úspory energií, Místo výkonu práce: Městský úřad Česká Lípa , Platové zařazení a platové podmínky: 10. platová třída, která podle platného katalogu prací odpovídá nejvýše zařazenému vykonávanému druhu práce (platová třída je v tarifním rozpětí od 18 800 Kč do 28 320 Kč podle zápočtu let odborné praxe), osobní příplatek dle ust. § 131 zákoníku práce, zvláštní příplatek a přípatek za vedení, Předpokládaný termín nástupu: dle dohody, Pracovní poměr bude sjednán na dobu: neurčitou, Kvalifikační předpoklady a požadavky:, -vysokoškolské vzdělání v bakalářském studijním programu nebo vyšší odborné vzdělání, -vzdělání technického směru, -znalost související legislativy, -praxe, popř. orientace v oblasti energetiky, -schopnost řídit kolektiv, -schopnost samostatného úsudku a rozhodování, organizační schopnosti, časová flexibilita, -vysoké pracovní nasazení a zodpovědný přístup k řešení problémů , -komunikační dovednosti a administrativní schopnosti, -výborná znalost práce s MS Office, -řidičské oprávnění skupiny B - aktivní řidič, Nabízíme: 5 týdnů dovolené, 4 sick days, prémie, pružná pracovní doba, služební mobilní telefon, stravování formou jídelních kupónů, příspěvek na doplňkové penzijní připojištění, zvyšování kvalifikace formou školení., Náležitosti písemné přihlášky: jméno, příjmení, titul uchazeče - datum a místo narození - státní příslušnost - místo trvalého pobytu - číslo občanského průkazu (nebo číslo dokladu, o povolení k pobytu, jde-li o cizího státního občana) - název pracovní pozice, o kterou se uchazeč uchází - datum a podpis uchazeče, Přílohy přihlášky: , -životopis, ve kterém jsou uvedeny údaje o dosavadních zaměstnáních a o odborných znalostech a dovednostech,, -kopie dokladu o nejvyšším dosaženém vzdělání , Lhůta pro podání přihlášky (vč. příloh): 09.04.2018 - 12:00 hodin , Způsob podání přihlášky: obálku označenou "Vedoucí oddělení technického" zaslat na adresu: Tajemník MěÚ, Městský úřad, náměstí T. G. Masaryka 1/1, 470 36 Česká Lípa nebo předat osobně v podatelně Městského úřadu Česká Lípa , Po ukončeném výběrovém řízení si mohou uchazeči svoje doklady a ostatní písemnosti osobně vyzvednout v oddělní personalistiky a mezd - následně budou tyto protokolárně skartovány., Vyhlašovatel si vyhrazuje právo zrušit toto oznámení kdykoliv v jeho průběhu.. Pracoviště: Město česká lípa, náměstí T. G. Masaryka, č.p. 1, 470 01 Česká Lípa 1. Informace: Hana Málková, +420 487 881 116.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Občané Nového Boru si již zvykli, že v období Velikonoc je možno spatřit v Arnultovicích na Skalce osvětlený symbol Ježíšovy smrti.

KRÁTCE: Nad Borem bude svítit kříž. Lodě na Mácháči se chystají na sezonu

Videosouhrn 21. března 2018

Tresty pro důchodce-únosce a dopadení lupiče-cyklisty: prohlédněte si videa dne

Mladíci ukradli autobus. Výlet do Hamru je přijde draho

Stráž pod Ralskem – Milionovou škodu způsobili dva muži z Českolipska, kteří ve Stráži vyrazili na silnici s ukradeným autobusem.

Výstava doputuje i na Českolipsko

Českolipsko - Putovní výstavu spojenou s tematickým nástěnným kalendářem k oslavám kulatého jubilea, kterou připravil Liberecký kraj, si mohli poprvé prohlédnout návštěvníci Eurocentra v Jablonci nad Nisou na veletrhu Euroregion Tour.

V mém srdci bude vždycky na prvním místě Liberec, říká Paulie Garand

Liberecký kraj – Sice bydlí v Praze, do svého rodného Liberce ale stále jezdí. Paulie Garand je rapper a producent, rozjel i vlastní značku oblečení. „Aktuálně je pro mě největší prioritou vytváření třetí desky,“ nastiňuje své plány Garand.

Sport Relax se v prvním kole Národního poháru neztratil

Český Krumlov - Po náročných mezinárodních závodech Grand Prix Slovakia přicestovala výprava karatistů českolipského klubu Sport Relax na první kolo Národního poháru do Českého Krumlova.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT