Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

NÁZOR Zdeňka Pokorného: Zakletí v bedně dogmatu

Před 65 lety se na naší společnosti udělal osudový uzel, přímo gordický, nejsme dodnes schopni ho úplně rozplést.

26.2.2013 6
SDÍLEJ:

Zdeněk Pokorný, pedagog a bývalý starosta České Lípy.Foto: Deník/Kristýna Brožová

Ještě 24. února 1948 píše Svobodné slovo, orgán Národně socialistické strany: „Trváme bezpodmínečně na zásadě vlády sestavené na podkladě parlamentním…" Petr Zenkl v Hranicích řekne: „…je jiná hlubší krize mravní, která trvá od roku 1945. Copak bylo dříve někdy možno, aby se českému lidu předkládalo tolik lží a nepravd, jako dnes?" Druhý den z toho neplatilo již nic. Dodnes si v plné šíři neuvědomujeme, jak mravní krize karikuje i naši současnost. Jako bychom byli zakletí.

11. března 1948 nový ministr za změněnou lidovou stranu a její akční výbor v parlamentu řekl: „Rozhodli jsme se svobodně pro novou obrozenou Národní frontu. Malé a střední podnikání a soukromé vlastnictví bude ústavně zaručeno. Bude úplná náboženská svoboda…"

Komunistický prominent a nový ministr spravedlnosti Alexej Čepička prohlásil: „Vybudujeme nový typ zákonodárství…" (Svobodné noviny 17/3)

Generální tajemník KSČ Rudolf Slánský 1. 5. 1948 napsal v Obraně lidu: „Blahodárný účinek února se projevil v celém našem národním životě…"

Stále se traduje, že došlo k řešení sociálních problémů a k pokroku v sociální rovnosti. Třídní boj rozsekal společnost na kusy. V dopise Anny Melíškové z 10. 7. 1950 čteme: „Viděl si nás všechny pohromadě na našem statku naposledy, už ho nemáme. V sobotu ho zabrali a ještě 3 další přes 20 ha. Jsme úplný žebráci, bez bytu a bez zaměstnání. Musíme se vystěhovat, do družstva nás nevzali, tak nás asi dají do nějakého státního dvora… Frantík šel žádat o práci do zdejší továrny a ani ho nevzali, tak přišel zklamaný a zdrcený… Tu řepku ještě Frantík dosekal a dal do panáků a oni jenom mlátějí a shrábnou peníze…"

Povrch byl zdánlivě klidný. Města byla ověšena prapory a portréty vůdců. Vytvořil se kastovní systém. Existovali ti, kteří měli moc a výsady. Proto také dodnes nemůže být pohled a názor na dlouhou dobu diktatury shodný. Mnohým trvalo dlouho, než se začali dobře dívat kolem sebe. Příkoří a násilí bylo tolik, že kdo vidět chtěl, tak viděl.

Základ nerovného postavení občanů a zlovůle se jen proměňoval podle okolností, v zásadě až do roku 1989 se podstata neměnila. Pokud dnes někdo argumentuje, že šlo jen o přehmaty, několik mylných poprav a nedostatek banánů, je buď hlupák, nebo člověk spoluvinný. I tehdy život utíkal a lidé ho nechtěli jen promarnit, ale sevření bylo naprosté. Stále se zužoval kruh vládnoucí skupiny. Bylo však dost těch, kteří se třásli po moci a byli plni nepřátelství ke všem a ke všemu, co nebyli jen oni sami. Osobovali si právo krást jiným život a to vše s mnoha hesly pokroku.

Ničení životů mělo být ve jménu jakési nedefinovatelné šťastné budoucnosti. Všichni byli pod dohledem, špiclování a udavačství bylo normální, stejně jako střílení na hranicích. Jiný názor byl podezřelý nebo zločinem. Kádrování provázelo člověka od narození. Ti, co se narodili v tzv. špatné rodině, ztráceli většinu šancí. Kvalifikace stála stranou, pokud někdo nedemonstroval v té které době příslušné přesvědčení.

Až neuvěřitelný byl osud jednoho z těch, kteří stáli u zrodu celé tragedie. Arnošt Kolman se narodil 1892. 1915 se dostal do ruského zajetí, později vstoupil a bojoval v rámci Rudé armády. Jako blízký Lenina a přední bolševik, byl po první světové válce poslán dělat revoluci do Německa. Jeho bratr, kterého pozval do SSSR, 1939 zahynul v gulagu. Po 2. světové válce se vrací Kolman do Prahy jako vedoucí propagandy KSČ. Na podzim 1948 je zatčen a předán KGB a odvezen i s rodinou do Moskvy a 3 a půl roku vězněn v pověstné Lubjance… Na konci života nad mnohým přemýšlí ve své knize Janouch Kolman: Jak jste tak mohli žít?

S mnohým se svěřuje: „Byli jsme pevně přesvědčeni, že naše chování je nutné pro proletářskou revoluci, z komunistické strany jsme si udělali fetiš, každé slovo jejího funkcionáře bylo nám zákonem, Stalin, tento zločinec a psychopat, neomylným geniem…" (str. 100) A dále: „… byl jsem v zajetí iluze, že SSSR je vzorný socialistický stát a že stalinská verze marxismu znamená vyšší stupeň vývoje této filosofie. To přispělo samozřejmě k tomu, třeba nepřímo, že KSČ mohla v únoru tak lehce převzít samojediná moc a že dnešní její vůdci mohou sovětskou okupaci 1968 vydávat za požehnání…" (str. 119)

Starý bolševik nakonec pochopil to, co řada ještě dnešních soudruhů pochopit nedokázala „… působí síla setrvačnosti myšlení a to je strašná síla. Je tím silnější, ba nepřekonatelnější, čím déle jsme se upjali na určitý způsob myšlení a čím úžeji jsme jej spojili se svým jednáním a citovým životem…" (str. 68)

Zdeněk Pokorný, profesor a bývalý starosta České Lípy

Autor: Redakce

26.2.2013 VSTUP DO DISKUSE 6
SDÍLEJ:
V říjnu započalo v Dubé frézování původní vozovky I/9 protínající město.

Dubá bude vlastnit opravenou silnici

Doksy - Sedmihorky 1:0 (0:0).

Doksy vyhrály už pátý zápas v krajském přeboru po sobě

Naši prvňáci: Už zítra představíme další školáky ze ZŠ K. H. Máchy Doksy

Českolipsko – Ve středu 17. října přinese Českolipský deník čtenářům další díl svého nového seriálu Naši prvňáci. Jeho prostřednictvím bude představovat tabla jednotlivých prvních tříd základních škol, a to až do pololetního vysvědčení.

Čí bude rozhledna na Špičáku? Majitel ji nabídl městu ke koupi

Česká Lípa - „Klidně vám tu rozhlednu můžu prodat,“ překvapil českolipský podnikatel Tomislav Procházka zastupitele města, když přišel na jednání obhajovat svůj záměr o odkoupení pozemků u rozhledny na Špičáku.

Nový Bor dál sní o vítězství. Nestačil na Velvary

Nový Bor - Novoborští fotbalisté hostili silný tým Velvar, který se v případě výhry mohl dostat do čela divizní tabulky.

ANKETA: Zrušili byste zákaz kouření v restauracích?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení