Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nový nebo jaký?

S novým rokem to rozhodně není jednoduché. Snad ještě ten s velkým písmenem. Ten odděluje den, kdy sundáváme starý kalendář a věšíme nový. Ale jak můžeme mluvit o novém roce, když lidé zůstali ti samí, bez ohledu na věk, stáří.

5.1.2010
SDÍLEJ:

Zdeněk Pokorný, historik, středoškolský profesor a bývalý starosta České LípyFoto: Deník/Eva Vlastníková

Přestali krást, když to mnohé tolik baví? Začali se více učit, aby nebyli jen namyšlení prosťáčkové? Otrlí rodičové začali především hledat složenky, aby co nejdříve poslali alimenty?

A myslíte si, že datum letopočtu nějak naruší mnohé konkubináty mezi některými snaživými politiky a jejich přáteli z firem, do kterých se zamilovali? A snad budeme svědky, jak v kajícím rouchu ti, kteří opsali nebo si zakoupili svoji disertační práci a čas nezáživného studia, uplakaní budou vracet své diplomy? To jen pitomci studují léta. Nakonec se ani prý neví, zda jim titulaturu někdo může vzít.

Nebo ti, kterým jen tak mezi prsty prošuměly cizí miliony a dokonce miliardy, s novým rokem se zahanbí, přece se nebudou ponižovat u soudů a vrátí vše do haléře? Na předsevzetí o novoroční noci nevěřím. Konečně příležitost na předsevzetí je každý den dobrý.

Co tak letos přijít s úsměvem s předsevzetím, že nás nic jiného než slušné volby nečekají? Volby plné gentlemanství a úcty k soupeřům? Kdy nebude třeba psát všude, na těch velkých tabulích u silnic, že náš Pepa bude vynikající ministr školství a Anča zase u financí. A také v novinách na koupených stránkách jeden den, že je třeba zrušit pondělí a druhý den na témže místě, jak lid touží mít i místo neděle pondělí.

Nic z toho nebude potřeba. Všechny ty peníze za kafíčka, buřty i ohňostroje shromáždíme a každý občan dostane knihu, co to je demokracie. Bude tam, jak bez slušnosti je vždy více či méně nepovedená. Bude tam, když si vyberete hlupáky, kteří si myslí, jak v politice se najdou a také zbohatnou, budete ve všeobecném opovržení.

Ale bojím se, jak ten rok se změněným číslem dopadne. Prý na silnice bude moci s autem i ten, kdo to bude jen zkoušet a jezdit jako. Taky bych byl rád, kdybychom mohli ještě chodit do lesa. Kdekdo si bude moci hrát na lovce. Nějaký přestupek přece pravé chlapy nerozhází. Již dnes mnozí mají svoji živnost na tom založenou.

O něco snad jde až pokud vás ale chytí, když ukradnete cokoli za víc než pět tisícovek. Kdo v tom umí chodit, slušně se uživí.
Tak bude 2010 nový rok? Sotva. Příliš jsme si zvykli na staré roky. Nové roky jsou jen málokdy. Nový byl například rok 1918. To si lidé říkali, takové hrůzy se přece již nikdy nemohou opakovat. A zapomněli. Nový byl čtyřicátý pátý. Bude krása, mír, svět se otevře. A přišla léta, která těžko od sebe rozeznáte, i když máte na stole haldu starých kalendářů. Všechno jedno těsto.

Nový byl 1989. Většina čeká dodneška. Ale na co? Aby se dala do pořádné práce? Aby pochopila co svoboda je a co není? Čeká na poctivost? Slušnost? Pravdivé ano – ano nebo ne – ne? Jako bychom si měli vše v hlavě srovnat. Máme znovu příležitost. A ať dojdete k jakémukoliv závěru, jedno zůstává, i když léta odcházejí. Poděkování za život! A to i v té chvíli, když vás napadají jen sprostá slova a do všeho byste chtěli kopnout. Třeba nás přitom napadne, jak bychom mohli být lepší.

5.1.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Skalice - Rovensko 3:1 (2:0).

Skalice potvrdila první místo

Sněmovna. Ilustrační foto.

ANKETA: Zrušili byste imunitu poslanců?

Nechci vládnout s bývalým agentem StB a podvodníkem. Svoboda rezignoval

Liberec - Volby v Libereckém kraji přišly o výraznou osobnost. Druhého místa na kandidátce KDU-ČSL se v úterý vzdal Kamil Jan Svoboda. Zároveň rezignoval na funkce předsedy městského výboru KDU-ČSL v Liberci a člena Krajského výboru KDU-ČSL v Libereckém kraji.

Českolipský divadelní podzim skončil opět premiérou

Česká Lípa - Výzev se českolipský Divadelní klub Jirásek nebojí.

Dubá bude vlastnit opravenou silnici

Dubá – Silnice I/9 protínající Dubou bude nově patřit městu a kraji. Stane se tak po opravách, které začaly minulý týden.

Doksy vyhrály už pátý zápas v krajském přeboru po sobě

Doksy - Tým Michaela Šimka poskočil v tabulce na solidní čtvrtou příčku

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení