Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Petráček: Svoláme jednání starostů ohrožených lokalit

Liberec - Prohlášení Pavla Petráčka, radního Libereckého kraje pro resort sociálních věcí

2.9.2011
SDÍLEJ:

Pavel Petráček (ČSSD), náměstek hejtmana pro sociální věci a menšiny.Foto: Petr Šimr

Události posledních dní na severu Čech nenechávají občany chladnými, a to napříč celou republikou a všemi sociálními vrstvami. Celý sled událostí byl již médii podrobně popsán. Abych předešel rozličným mediálním spekulacím, dovolte mi objasnit postoj Libereckého kraje k dění v Novém Boru.

Jako člen Rady Libereckého kraje, který má na starosti rezort sociálních věcí, si plně uvědomuji složitost současné situace, nekontrolovatelnou sílu emocí všech zúčastněných a nutnou potřebu rychlého a hlavně trvalého řešení.

Starosta města Nový Bor Jaromír Dvořák má právo a povinnost přijmout všechna zákonná řešení, která zajistí klid ve městě a ochrání občanská práva místních obyvatel. Bohužel, o postupech pana starosty jsem byl dosud informován pouze z médií, neboť pan starosta zřejmě nepovažoval za nutné celou situaci se mnou řešit osobně. Místo toho se obrátil na předsedu vlády s otevřeným dopisem, aniž by nás o tomto kroku, který bychom jistě podpořili, informoval.

Důležité ale nyní je, že jsme si na jednání Zastupitelstva Libereckého kraje 30. srpna tyto komunikační šumy vyjasnili a dohodli se na jednání se starosty z ohrožených lokalit Libereckého kraje v nejbližším možném termínu. Tam bychom řešili problematiku bezpečnosti občanů, která je samozřejmě prioritou i pro nás. Předpokládáme, že bychom na jednání pozvali i zástupce Policie ČR, úřadu práce i zmocněnce vlády pro lidská práva.

Je pravdou, že ze své pozice nijak zásadně do celého sporu zasáhnout nemohu, neboť mé pravomoce jsou limitovány zákonem o krajích a dalšími „svazujícími“ předpisy. I přesto jsem připraven společně s celou Radou LK starostovi a občanům v dané situaci pomoci.

V mém rezortu pracuje koordinátor romských poradců, který jednal osobně před i po nešťastné události v Novém Boru se samosprávou i místními nestátními neziskovými organizacemi a romskými aktivisty. Koordinátor spolupracuje s vedením odboru sociálních věcí i neziskovým sektorem, který zde poskytuje sociální služby (terénní práce a sociálně aktivizační služby pro rodiny s dětmi).

Panu starostovi Dvořákovi byly romským koordinátorem navrženy i možnosti řešení i jednotlivé kroky dalšího postupu při řešení tak složité situace, což pan starosta na jednání Zastupitelstva LK také ocenil. Zároveň romský koordinátor požádal o spolupráci Radu vlády pro záležitosti romské menšiny i zmocněnkyni pro lidská práva.

Věřím, že nelehká situace v severních Čechách, zejména ovšem v Ústeckém kraji, také umožní přijmout takové legislativní kroky, které zamezí opakování jakýchkoli podobných agresivních útoků z jakékoli sociální skupiny. Důležité ovšem také je, aby pachatelé trestné činnosti byli co nejdříve dopadeni, usvědčeni a spravedlivě potrestáni. A hned potom by měla nastoupit preventivní opatření, na kterých se jistě se starosty, policií, představiteli úřadů práce, sociálních věcí a dalších institucí a orgánů a samozřejmě také romské menšiny, určitě dohodneme.

2.9.2011
SDÍLEJ:
Jaderná elektrárna Temelín. Ilustrační foto.

ANKETA: Měla by se rozšířit jaderná elektrárna v Temelíně?

Firma Bombardier je největším světovým výrobcem letadel a vlaků.

Vyrábějí vlaky pro Rakousko. V České Lípě vznikne až tři sta jednotek vlaků

Mimoň vede tabulku, stoupá i Lokotka

Českolipsko - Příjemný je pohled na tabulky krajské I. B třídy po odehraném devátém dějství.

ANKETA: Měly by být pravomoci prezidenta posíleny?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Úředníci budou držet volební pohotovost

Českolipsko – V případě ztráty občanského průkazu mohou voliči využít pohotovosti na českolipském pracovišti osobních dokladů.

Lípa Musica nabídne Hravého Harlekýna

Česká Lípa - Šestý týden 16. ročníku MHF Lípa Musica má jen jednu zastávku, Centrum textilního tisku v České Lípě.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení