Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jste zabalení nebo rozbalení?

Česká Lípa - Zamyšlení Zdeňka Pokorného, bývalého starosty České Lípy.

18.8.2009
SDÍLEJ:

Zdeněk Pokorný, historik, středoškolský profesor a bývalý starosta České LípyFoto: Deník/Eva Vlastníková

Poměrně dávný termín někdy používaný – „jak jsi ji sbalil“– se v současnosti stal hitem a řekl bych úplně se vylil z břehů.

Nejsem si jist, že je příliš vystihující. Dokonce, tak jak je většinou chápán, podle mého mínění, asi dost koresponduje i s velkou frekvencí české rozvodovosti.

Balením se přikrývají rozmanité touhy, tu mužů, tu žen. A mohou být prachsakramentsky odlišné. V Brně mají kurs balení. Minulý Víkend MF Dnes se rozepsal na několik stran. „Jak oslovit, dobýt a svést tu pravou.“ Ano, když jsme útlého věku a podaří se nám sbalit někoho, posílí to naši prestiž a sebevědomí. Pokud se nám jedná jenom o špásování a rozmanité hrátky, bylo by možná jednodušší jít cestou některých dnešních žen.

Denně nás oslovují v inzerátech. Říci přesně co chci a jaképak balení. Konečně řada těchto divošek, žádné obaly a zbytečnosti nepředpokládá. Ještě poměrně něžný text hlásá: „Nezkušená Tamara, 22! Jsem pilná žačka! Hledám učitele! Zn. Starší pán!…“

Jenže i dnes v postmoderní době mnozí ti i ti touží po hluboké vzájemné přízni a naprostém porozumění. Po vztahu, který bude jejich životní jistotou. Všechno zklame, ale ONA nebo ON ne. Ti co se ušklíbnou, že to prostě není možné, hluboce se mýlí. Ovšem. Takováto kvalita partnerství není zase tak častá.

Důvodů je řada. Možná i to, že jsme sice někoho nabalili, ale domů jsme si přivedli někoho tak zabaleného, že když ho postupně rozbalujeme, tak zjišťujeme, jak jsme balili špatně. V minulém století jsem o partnerství a všech souvislostech hovořil mnohokrát s mladými lidmi. V partnerství je základ všeho. Jaký jsem JÁ a jaká je ONA. A možná i v zdánlivých maličkostech. Oddával jsem více než devět set dvojic. Ty rozdíly! Často na první pohled. Tak třetina vzbuzovala pochybnosti o trvalosti jejich vztahu. Snad jim to v tuto chvíli stačilo.

Nikdy jsem nechtěl sbalit novou ženu. Styděl bych se. Copak se dá žena ukecat? Jaká by byla její cena? Partnerství je i vzájemná hluboká úcta. Můžete si takzvaně sbaleného partnera vážit?

MUŽ a ŽENA to je obrovská možnost a síla. Potřebujeme ji k dobrému životu. Denně své ženě děkuji. Někdy nemáme vždy stejné názory. Ale věříme si. A tak, před pár dny, po padesáti letech, jsme byli oba, za tento velký lidský dar vděční. Život byl náročný, často jsme lapali po dechu. Naše vzájenost nám pomáhala. Shodli jsme se, že jsme ve vztahu nikdy neměli nějaký zásadní problém. Asi i proto, že jsme se nikdy nebalili.

18.8.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Jaderná elektrárna Temelín. Ilustrační foto.

ANKETA: Měla by se rozšířit jaderná elektrárna v Temelíně?

Firma Bombardier je největším světovým výrobcem letadel a vlaků.

Vyrábějí vlaky pro Rakousko. V České Lípě vznikne až tři sta jednotek vlaků

Mimoň vede tabulku, stoupá i Lokotka

Českolipsko - Příjemný je pohled na tabulky krajské I. B třídy po odehraném devátém dějství.

ANKETA: Měly by být pravomoci prezidenta posíleny?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Úředníci budou držet volební pohotovost

Českolipsko – V případě ztráty občanského průkazu mohou voliči využít pohotovosti na českolipském pracovišti osobních dokladů.

Lípa Musica nabídne Hravého Harlekýna

Česká Lípa - Šestý týden 16. ročníku MHF Lípa Musica má jen jednu zastávku, Centrum textilního tisku v České Lípě.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení