Nedávno se přitom ale zjistilo, jak se někteří z těch, kteří sami podali výpověď, snaží podvádět, aby nepřišli o výraznou část podpory v nezaměstnanosti. Od ledna totiž platí, že ten, kdo nepředloží závažné důvody pro svůj předchozí odchod ze zaměstnání, dostane o 20 procent nižší podporu.

Za tímto účelem se na úřadech objevuje množství falešných omluvenek či dokumentů. Hlas lidu se nezřídka nese na vlně proklamací, že schody nelze zametat odspodu a za náš lepší či horší život je odpovědna mocenská garnitura.

Domnívám se, že tomu tak není. Chceme mít skvostnou vládu, hezké životní prostředí a práci, která by nás bavila a dala nám vydělat. Když však přijde na lámání chleba, mnozí z nás se nechovají jinak než ti, na které si stěžují. Jednají nefér a jen ve svůj prospěch, přičemž to samé vyčítají třeba lékařům, kteří ale ve skutečnosti jen využili svého práva vybojovat si lepší podmínky. I z uvedeného příkladu výše je tak jasné, proč se stále nic nemění k lepšímu. Vzdorovat moci a nepřízni osudu zkrátka opravdu nelze s černým svědomím.