Nějak těžko totiž snáším pojetí Vánoc mého okolí. Samý nákup, objíždění nákupních center, zvyšující se nervozita a podobné vlastnosti, které můžeme dennodenně vidět okolo nás. Do toho agresivní marketing obchodníků a já osobně nevidím důvod zůstávat v Česku na vánoční svátky.

Ale protože nic lidského mi není cizí, vyrazil jsem za podněty minulou sobotu do jednoho mladoboleslavského obchodního centra. No, zážitků mám na rozdávání (pominu to, že na Vánoce obchodníci upozorňují již od konce října).

Jen co jsem vešel do svatostánku nakupujících spoluobčanů, upoutal mne nápis nad každou pokladnou ve znění: VÍCE VÁNOC ZA MÉNĚ PENĚZ! A přitom já jsem si vždycky myslel, že Vánoce jsou o duševnu a ejhle, asi to tak není. U občerstvení jsem se dočetl, že VÍCE ZA MÉNĚ. U nejmenované cestovní kanceláře zas ODLEŤTE a NEPLAŤTE!

Zvláštní kapitolou jsou výrazy tváří nakupujících. Naběhlé žíly, upocené tváře… no o slovníku není třeba se rozšiřovat, neboť redakce by patrně ani tento článek neuveřejnila. Dal jsem si tudíž v kavárně kávičku a pln dojmů vyrazil k domovu.

A myslím, že titulek serveru Novinky.cz, když jsem otevřel po výše uvedeném dni počítač, nemůže pojetí Vánoc mnohých spoluobčanů vystihnout lépe. Zněl: Rozzuřený stánkař zaútočil s dodávkou na Vánoční cirkus v Brně!

Přeji všem čtenářům Českolipského deníku klidné, příjemné a pohodové svátky.

Ing. Vít Vomáčka starosta obce Kravaře