Kolegové z ANO donutili k rezignaci Ivo Vondráka. Už předtím musel odejít z poslaneckého klubu a byl zbaven funkce šéfa výboru ve sněmovně. Proč? Bral snad úplatky? Kradl? Udával? Ošmatával školačky? Nikoliv. Mimořádně úspěšný severomoravský hejtman si dovolil mít jiný názor na volbu prezidenta a na rovinu ho řekl. Jiný názor je pro straníky těžkým hříchem.

Inu ANO, řeknete si, to je „oligarchická strana“. Ale co „superdemokratičtí“ Piráti? Ti zbavili funkce Janu Michailidu. Též za nepohodlný provokativní názor. Podobně si před časem vedla ODS, když se „očistila“ od Václava Klause mladšího.

Martin Komárek
Fialův sociální smír

Problémem všech našich stran je, že připomínají sekty spíš než politické spolky usilující o blaho země. Vezměme si britské konzervativce. Premiér Cameron byl proti brexitu, jeho nejbližší spolupracovník Johnson horlivě kampaňoval pro. Vylučovalo se? V žádném případě. A to šlo o víc než o volbu prezidenta.

Naše strany jsou uzavřené, kdo chce prosadit změnu nebo se příčí hlavnímu proudu, je vyobcován jako zrádce. Není pak divu, že tato uzavřená bratrstva, proti nimž jsou zednáři méně tajemní, nikoho nepřitahují. Politická třída je uzavřená. Možná ale o nové lidi nestojí. Má přece monopol na moc.