Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Za dvacet let jsme nepostoupili ani o píď

Starosta Nového Boru Jaromír Dvořák píše otevřený dopis premiérovi Petru Nečasovi kvůli problémům s Romy

29.8.2011
SDÍLEJ:

Starosta Nového Boru Jaromír Dvořák.Foto: Deník/Vít Černý

Vážený pane premiére!

Jsem starostou Nového Boru, města, které nedávno vzbudilo pozornost dvěma událostmi. Tou první byl 7. srpna 2011 velmi brutální útok na občany města, kteří trávili poklidné nedělní odpoledne v místním baru a „provinili se“ jen tím, že se zastali servírky, která zcela v dikci svých pravomocí požadovala po romských chlapcích občanský průkaz.

To, co následovalo, se zcela vymyká pojmu „hospodská rvačka“, jak se někteří romští aktivisté snaží počínání útočníků zdůvodnit, či dokonce zlehčit nebo omluvit. Od samého začátku tento postoj odmítám.

Věřím, že Policie České republiky událost vyšetří, v co nejkratší době zadrží všechny pachatele a ti pak budou potrestáni tak, jak odpovídá zločinu, který jen shodou šťastných náhod neskončil smrtí některého z napadených. Soucítím s postiženými a s jejich rodinami.

Tou druhou událostí je poklidné setkání občanů Nového Boru, kterého se i přes nepřízeň počasí zúčastnily v pondělí 15. 8. 2011 stovky obyvatel. Tímto velmi kultivovaným způsobem svolavatelky chtěly projevit nesouhlas se stavem ochrany bezpečí. Jedním ze základních důvodů vzniku státu je právě bezpečnost jeho obyvatel. A to je dnes problém měst na severu Čech. Policii ČR v ulicích měst a ve vesnicích nepotkáte, ojediněle projede policejní auto.

Naposled jsme na tuto skutečnost upozorňovali vedení policie na zasedání svazku obcí Novoborska, ale také na společném setkání starostů ORP Česká Lípa a ORP Nový Bor za účasti více než šedesáti starostů. Policie ČR zdůvodňuje svoji absenci v obhlídkové činnosti nedostatečným limitem pohonných prostředků.

Proto jsou dnes obce, které zcela nesystémově přispívají policii na pohonné hmoty. Budeme-li chtít Policii ČR v ulicích Nového Boru vidět častěji, asi nám také nic jiného nezbude. Kromě toho je policie demotivována plošným snížením platů, odchodem zkušených policistů a nenaplněním tabulkových míst.
Dalším významným motivem poklidného setkání občanů Nového Boru bylo soužití s romskou minoritou. Přestože existuje permanentní snaha vytvářet programy na zapojování Romů do většinové společnosti, a naše město se jich aktivně účastní, je třeba otevřeně říci, že za dvacet let demokratické společnosti jsme nepokročili ani o píď.

Nelze přece ignorovat, že významná část romské mládeže považuje práci za trest, protože si už zvykla žít ze sociálních dávek a z drobných krádeží. Bohužel je přitom stále častější okrádání starších lidí a dětí. Zcela bez rasového podtextu je zřejmé, že většina z těchto delikventů nemá zájem o vzdělávání ani o získání jakékoliv kvalifikace.

Soužití s majoritou narušují hlukem, vytvářením černých skládek a nepovolených staveb. Jejich rodiče často neplatí nájemné a jiné poplatky. Chování svých potomků všelijak omlouvají, vymlouvají se na rasistické chování „gádžů“, stěžují si na nejrůznějších institucích. Stále více se setkáváme s jakýmsi rasismem „naruby“, útoky jsou doprovázeny slovy o likvidaci „bílých“ apod.

Je vidět, že „hraběcí rady“ ze strany některých zemí EU jsou neúčinné. I tyto státy se dnes ke svým nepřizpůsobeným občanům chovají jinak.

Připomenu razantní postup vlády ve Velké Británii po nedávných nepokojích v Londýně, spojený s diskusí i o takových „maličkostech“, jako je oprávnění učitelů účinněji trestat kázeňské přestupky, větší pravomoci policistů při zásazích nebo také vytváření dalších pracovních míst při veřejně prospěšných pracích, zpřísnění nároku na výplatu sociálních dávek, atp.

Pane premiére, žádám Vás, abyste ze strany státu a zákonodárných institucí urychleně provedli kroky, které zajistí bezpečnost v ulicích našich měst a které razantním způsobem ovlivní chování nepřizpůsobených občanů. To, co bylo doposavad učiněno, je chvályhodné, nicméně časově omezené. Chápu špatný stav veřejných financí, ale právě proto je třeba činit rozhodnutí, která budou dostatečně efektivní a dlouhodobá.

Věřím, že smutné události na severu Čech povedou vládu České republiky k reálnému pohledu na stav české společnosti a k odpovědím na otázky, které zaznívaly na pokojné demonstraci občanů Nového Boru.

Jaromír Dvořák

29.8.2011
SDÍLEJ:
Unikátního provedení avantgardní skladby Harlekýn pro sólový klarinet, jejímž autorem je německý skladatel Karlheinz Stockhausen se ujme vynikající klarinetista Karel Dohnal.

Lípa Musica nabídne Hravého Harlekýna

Českolipský deník.

KRÁTCE: Na cyklostezku si v Ralsku ještě počkají. Centrum Lípy je rozkopané

ANKETA: Měla by vláda zrušit plánované rozšíření EET?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Výsledkový servis nejen z fotbalu

Českolipsko /FOTOGALERIE ZE STRÁŽE/ - Přinášíme tradiční výsledkový servis ze sportovních utkání různých soutěží, jež se odehrály o víkendu.

Nemocnice plánuje nákladné investiční akce. Hledá podporu u obcí

Česká Lípa – Českolipská nemocnice plánuje nákladné investiční akce, nad jejichž rámec chystá změny na porodním oddělení. Žádá o podporu i starosty.

ANKETA: Měla by budoucí vláda pevně stanovit termín přijetí eura?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení