Dvě mladé ženy srazil v pátek odpoledne kamion na přechodu v Novém Boru. Starší z nich hrnul pod sebou patnáct metrů. Záchranáři ji s vážnými zraněními transportovali do liberecké nemocnice. Tam převezli rovněž druhou, šestnáctiletou dívku. Lehké zranění utrpěl řidič peugeotu, jenž dával ženám přednost. Za ním jedoucí řidič kamionu ale nedobrzdil a smetl jak ženy tak i auto. Hrozí mu obvinění z těžkého ublížení na zdraví.

„Mladší dívku s otřesem mozku, zlomeninou ruky a řeznými ranami záchranáři transportovali na trauma centrum do liberecké nemocnice. Dvaadvacetiletá žena po střetu s autem utrpěla mnohačetná poranění důležitých orgánů. Obě byly při vědomí,“ uvedla mluvčí krajských záchranářů Lenka Markovičová.

K vážné dopravní nehodě došlo krátce po druhé hodině odpoledne na ulici B. Egermanna v bezprostřední blízkosti u železničního přejezdu. V osudný okamžik na přechod vstoupily dvě dívky, poté co jim dal přednost řidič peugeotu. Za ním jedoucí šofér nákladního auta mercedes zřejmě kvůli rozbředlému sněhu na silnici nestihl dobrzdit a do osobního auta narazil.

„Odhodil ho a nato srazil dvě chodkyně, přičemž jedna z nich zůstala pod jeho koly,“ informovala policejní mluvčí Vlasta Suchánková.

Kamion pod sebou starší z dívek hrnul zhruba patnáct metrů. Zůstala celá zaklíněná pod přední nápravou. Měla přetočenou pánev a hlavu skříplou u kola. „K vyproštění jsme proto nemohli použít hydraulické zařízení. Improvizovali jsme a za pomocí klasických hydraulických kleští z náklaďáku jsme ji dostali ven,“ popsal Martin Kočí ze sboru dobrovolných hasičů v Novém Boru.

Ti společně s českolipskými profesionály museli vyprostit rovněž šestnáctiletou dívku, která ležela mezi kamionem a nápravou.

Lehce se zranil také řidič peugeotu, jehož převezli záchranáři do českolipské nemocnice. „Dechová zkouška byla u řidiče kamionu negativní,“ doplnila policejní mluvčí. Ta upřesnila, že vyšetřování nehody převzali kriminalisté a její okolnosti bude zkoumat soudní znalec. „Řidič kamionu je podezřelý z těžkého ublížení na zdraví,“ dodala Suchánková.

Úsek, kde k nehodě došlo, byl po několik hodin neprůjezdný.

Silnici zablokovala rovněž ranní nehoda autobusu plného dětí v Břevništi u Hamru na Jezeře. Naštěstí se při ní žádný ze tří desítek školáků a dvou učitelek z Českého Dubu nezranil. U autobusu se jen zablokovaly dveře. „Ničeho jsem si nevšiml, četl jsem si,“ řekl devítiletý Vilém, který se spolužáky jel na pravidelné plavání do Stráže pod Ralskem.

Podle jedné z učitelek Jany Šimkové řidič situaci zvládl a mimo silnici sjel plynule. „Silnice byla neupravená. Řidič jel pomalu, a tak se naštěstí nic nestalo a jsou děti v pořádku,“ popsala Šimková.

Na neupravené úzké silnici zřejmě dostal řidič mírný smyk, vyjel ze silnice a zůstal ve svahu zaklíněný na boku. Profesionální hasiči z Jablonného se snažili autobus s pomocí kamionu vyprostit. Při záchranném manévru se sice podařilo dostat autobus zpátky na silnici, ale kamionu s nákladem dřeva podjela zadní náprava a zůstala mimo silnici zaklíněná o sloup elektrického vedení. Odstranění následků nehody se tak protáhlo.

Podle policejní mluvčí Ludmily Knopové nasbíral řidič autobusu již plný počet dvanácti trestných bodů. On sám prý o nich neví.