Začátkem minulého týdne projížděla žena odpoledne po silnici I/13 od Kunratic u Cvikova na Nový Bor, když ji začal před cvikovským pivovarem bezprostředně před přechodem pro chodce předjíždět kamion. Podle krajské mluvčí policie Ivany Balákové řidič s manévrem začal i přesto, že samotné předjíždění před přechodem zákon zakazuje. Navíc se míjel s jiným kamionem jedoucím z protisměru.

„Na silnici pak už nezbylo žádné místo pro cyklistku, kterou zachytil návěsem. Ta následně spadla z kola a přitom utrpěla řadu zranění, se kterými ji zdravotnická záchranná služba letecky transportovala do liberecké nemocnice. Utrpěla jak fyzická zranění, tak i psychické trauma,“ popsala důsledky nehody Baláková.

Za nehodu je plně zodpovědný řidič kamionu. Policie přesnou právní kvalifikaci určí v okamžiku, kdy obdrží kompletní lékařskou zprávu z nemocnice.

Jak mluvčí zdůraznila, jeho chování zůstává pro ně nepochopitelné. „Pokud je v jednom okamžiku v konfliktu bezpečnost a plynulost silničního provozu, měl by nám napovědět zdravý rozum, že musí mít samozřejmě přednost bezpečnost. Lidská ohleduplnost šla v tomto případě stranou,“ podotkla Baláková.

Zákonem stanovený povinný minimální boční odstup od cyklisty, který činí 1,5 metru, dává řidičům jasnou informaci o tom, jaký odstup je považován za bezpečný. Jeho určení předcházely rozsáhlé analýzy dopravní nehodovosti. „Zákon chtěl především upozornit na význam ohleduplnosti v silničním provozu,“ dodala Ivana Baláková.

Mohlo by vás zajímat: Auto udělalo na jestřebské rovince pár kotrmelců. Policie hledá svědka

Policie ČR: Přesvědčte se před předjížděním, zda někdo nepředjíždí vás! | Video: Policie ČR