Hloupý nápad se vymstil pětadvacetiletému mladíkovi, pro něhož skončila sobotní cesta mezi Kravařemi a Holany naštěstí jen lehkým zraněním. Muže nenapadlo nic lepšího, než se při jízdě zavěsit za motorku Suzuki 750, kterou řídil jeho mladší bratr.

„Cyklista tempo s motorkou neudržel, pustil se a okamžitě upadl na vozovku," uvedla českolipská policejní mluvčí Ivana Baláková s tím, že jen díky přilbě nedopadl hůř. Ve prospěch mladíka nemluví ani to, že se před kaskadérskou jízdou posilnil alkoholem. Podle Ivany Balákové kolovalo muži v krvi 0,88 promile alkoholu.

Přilbu ale nechal doma osmadvacetiletý cyklista, kterého s těžkým poraněním hlavy transportovali záchranáři na trauma centrum do liberecké nemocnice. K nehodě došlo v neděli kolem osmé hodiny večer mezi Novými Zákupy a Velenicemi, kde muž sjel ze silnice přímo do koryta Svitávky.

Měla hodně fantazie

Alkohol v sobě měla v pátek večer sedmatřicetiletá žena, která neudržela balanc za řídítky u Sosnové. Navíc jí zřejmě přítomnost alkoholu dodala na fantazii, když policistům tvrdila, že ji srazilo projíždějící auto.

„Policisté ale na jejím kole a ani v okolí žádné stopy po takovém střetu nezjistili. Oproti tomu cyklistka nadýchala 1,16 promile alkoholu," doplnila Ivana Baláková. Záchranáři lehké zranění, které žena po pádu utrpěla, ošetřili na místě.

Při pátečním odpoledni vyjížděli záchranáři k jednasedmdesátiletému muži do Lvové. Za jeho pádem z kola ale nebyla nezodpovědnost, postihla ho náhlá nevolnost. „Díky přilbě na hlavě skončil jeho pád jen otřesem mozku. Záchranáři ho odvezli do liberecké nemocnice na pozorování," upřesnila Ivana Baláková.

Přilba chrání

Ta v souvislosti s tím upozorňuje na neúprosná čísla statistik. Podle ní jen za letošních prvních šest měsíců evidují třiadvacet dopravních nehod, kde hned v 18 případech jsou na vině právě cyklisté.

„Vloni za stejné období se stal srovnatelný počet nehod, ale na vině bylo jen 13 cyklistů. S nástupem letních prázdnin očekáváme pravidelný nárůst nehod cyklistů. Některé z nich loni skončili úmrtím. Proto je důležité, aby cyklisté nezapomínali na přilby, i když nejsou od osmnácti let povinné. Jejich použitím chrání sami sebe," apelovala závěrem Ivana Baláková.

Nikola Bursová