Vyplynulo to z dlouhodobého průzkumu pojišťovny ČSOB, která ze všech hlášených nehod za rok 2011 vypočítala takzvaný index nehodovosti, který stanovuje, kolik nehod v okrese připadne na sto aut.

A právě Semily mají tento index 2,99. Na sto aut se tam tak stanou necelé tři nehody a lépe už jsou na tom jen řidiči ve Žďáru nad Sázavou, Pelhřimově a Rychnově nad Kněžnou. Následuje Česká Lípa se čtyřmi nehodami, pak Jablonec s indexem 4,53 a nejhůř je na tom Liberecko s 4,7. Celostátní průměr je ale 4,9.

V počtu nehod vedou největší města v zemi Praha, Brno, či Ostrava. „Je až pozoruhodné, jak jsou charakteristiky řidičů z různých částí republiky v čase stálé. Postavení motoristů z Prahy a dalších metropolí Česka coby těch, kteří bourají nejčastěji, dlouhodobě nikdo neohrožuje,“ řekl za pojišťovnu Jaroslav Král. Z výsledků tak vyplývá, že zlí jazykové, kteří pražské řidiče považují za nejhorší, mají tak trochu pravdu. Praha má totiž index nehodovosti 9,10%.

Dopravních nehod v loňském roce na silnicích Libereckého kraje sice ubylo, špatná situace je ale u těch nejtragičtějších nehod. Zemřelo totiž pětadvacet lidí, což je o osm více než v roce 2010. Jiná je situace v počtu zraněných osob při nehodách. V Libereckém kraji došlo ke 116 těžkým zraněním, což bylo o 20 méně než v roce 2010. Ale lehkých zranění naopak proti roku 2010 loni přibylo o 124 případů.

Tragický byl hlavně závěr roku

K nejtragičtějším nehodám v Libereckém kraji loni patřila havárie, při níž na jaře v Tanvaldu zahynul starší manželský pár. Příčinou tragédie byly zdravotní komplikace čtyřiasedmdesátiletého řidiče. Auto při nehodě vyjelo ze silnice, otočilo se na střechu a skončilo v řece Desné. Motoristu ani jeho o tři roky mladší manželku už zdravotníci neměli šanci zachránit.

Tragický byl také závěr roku, když během tří dnů zemřeli v Libereckém kraji dva lidé. Ve čtvrtek 29. prosince v Lučanech na Jablonecku po nárazu do sloupu elektrického vedení čtyřiatřicetiletý muž. O dva dny později na Silvestra zahynula ve Cvikově na Českolipsku třicetiletá řidička čtyřkolky po střetu s osobním autem.

Kde se bourá

Nejvíce: Praha: 9,10%, Ostrava: 8,6%, Brno- Město: 7,07%

Nejméně: Rychnov nad Kněžnou: 2,25 %, Pelhřimov: 2,76%, Žďár nad Sázavou: 2,86%

Nehody v kraji:

Počet: 3612 Mrtví: 25

Těžce zranění: 126

Lehce zranění: 1199

Škody v milionech: 193,1

nehodovost