Je brzy tma, několik dní se drží mlha, silnice jsou mokré. Pro cyklisty jde o kombinaci, kdy svá kola ukládají někam na půdu, kde přečkají zimu. Stále se však na silnicích pohybují nadšenci, kterým ani sychravé počasí nevadí. Častěji ale dochází k nehodám, navíc řidiči kolo na silnici už nemusí čekat a cyklistu mohou jednoduše přehlédnout.

Jelikož po ránu mrzne, někteří hazardéři se na cestu „upraví” i něčím ostřejším. To byl případ pětašedesátiletého cyklisty, který boural minulý čtvrtek v půl sedmé ráno na ulici Generála Svobody v Liberci. „Nezvládl průjezd pravotočivé zatáčky, protože na mokré silnici jel příliš rychle. Při brzdění dostal smyk a upadl na levý bok. V důsledku pádu utrpěl těžké zranění s dobou léčení snad šesti týdnů,” popsala nehodu mluvčí liberecké policie Ludmila Knopová.

Po nehodě si navíc musel dýchnout a v krvi měl 1,12 promile. To pro něj znamená nepříjemné komplikace, protože náklady na léčbu si nyní kvůli alkoholu bude muset platit sám. „Navíc ho čeká pokuta až padesát tisíc korun,” dodala Knopová.

O tvrdosti libereckých silnic se přesvědčil v úterý také sedmatřicetiletý muž. Ten před osmou hodinou ráno projížděl Klatovskou ulicí. „Při nájezdu na kruhový objezd se mu však mokrá kluzká vozovka stala osudnou. Muž upadl na silnici a způsobil si zranění, které si vyžádalo odvoz Zdravotnickou záchrannou službou Liberec do nemocnice,” popsala Knopová.

Policisté proto všechny milovníky cyklojízdy upozorňují na všechny nástrahy. „Měli by myslet na své zdraví a jízdou v tuto dobu zbytečně neriskovat,” varovala.

Podle ní nejde jen o pády, ale také o to, že by je mohli přehlédnout řidiči aut. „Je zde velké riziko, že kolo, byť řádně osvětlené, přehlédne řidič jiného vozidla a srazí ho,”dodala.