Podobných případů, kdy nehodu způsobí nepozorné dítě, eviduje krajský úřad hned šest. V jednom případě dokonce vjel do silnice malý lyžař. Všechno nakonec dobře dopadlo, ale stačí zlomek vteřiny a všechno je jinak.

Jiný chlapec jel na dětském kole v Novém Městě pod Smrkem po Nádražní ulici. „Jel po chodníku a chtěl sjet na silnici, jenže kolo se mu smeklo a upadl do silnice,“ uvedl Zdeněk Riegl z odboru dopravy Libereckého kraje. Cyklista si mohl gratulovat, že po ulici nejelo v tu chvíli žádné auto.

A další nehoda. Jen devítiletý cyklista se projížděl ve Stráži nad Nisou parkem na Bergerově náměstí. „Před vjetím na silnici se nerozhlédl, zda něco nejede,“ řekl Riegl. Ale jelo. Chlapce srazilo projíždějící auto. „Po srážce řidič z místa nehody utekl, po chvíli se ale vrátil v doprovodu rodičů,“ sdělil Riegl.

Další střet cyklisty a auta se odehrál v obci Rádlo ve směru na Záskalí. A příčina? Stále stejná. Třináctiletý chlapec nedal přednost v jízdě, srážka již pak nešla odvrátit. Nehoda se ale naštěstí obešla bez zranění, chlapec měl přilbu.

V České Lípě dokonce vjel mladík na kole do křižovatky na červenou. „Střetl se s autem, jehož řidič nehodě nedokázal zabránit,“ sdělil Riegl. Přitom stačí dodržovat pár jednoduchých pravidel a nehodám se dá předejít. „Těch základních pravidel je pět a týkají se správné jízdy na kole, platí i pro dospělé,“ říká odborník na dopravu Pavel Landa.

Aby nedošlo k dopravnímu neštěstí, měli by se cyklisté před odbočením vlevo pořádně rozhlédnout. „Nestačí otočit jen hlavu, ale celý trup, pro odhad vzdálenosti je potřeba pohled oběma očima,“ vysvětluje Landa. Mezi další jednoduchá pravidla patří to, že přednost zprava platí i pro cyklisty, že předjíždět jiné cyklisty se má jen s dostatečným odstupem, nebo to, že do zatáček se má vjíždět opatrně. „Nikdy nevíte, co vás za ní čeká. Velká díra, chodec a další nástrahy,“ pokračuje Landa. Posledním pravidlem je jezdit v noci řádně osvětlen. „Světlo vzadu i vpředu, aby cyklistu viděli řidiči aut,“ dodal Landa.

JAK SE CHOVAT

- Pravidlo pravé ruky platí i pro cyklisty.
- Opatrně předjíždět jiné cyklisty, s dostatečným odstupem.
- Jezdit v noci a mlze osvětlený tak, aby cyklistu viděli ostatní motoristé.
- Za zatáčkou může být chodec, auto, anebo odkrytý kanál.
- Při odbočování doleva se ohlížet otočením celého trupu. K odhadu vzdálenosti a rychlosti jsou potřeba obě oči.