Nedělní odpoledne, dětské hřiště v Liberci – Kristiánově. Řádění na prolézačkách se mění v menší problém. Dvanáctiletá dívka uvízla mezi dvěma příčlemi zábradlí jedné z atrakcí. Co teď? Snaží se dostat nohu ven. Zabírá ze všech sil, ale koleno je pevně zaseknuté. Vysvobodit přichází dcerku i rodiče, ale noha drží. Pomůžou hasiči.

„Skutečně liberecká posádka vyrazila do Čapkovy ulice na dětské hřiště. Nejednalo se však o hru, ale o ostrý výjezd,“ přiblížil mluvčí libereckých krajských hasičů Radek Vojík.

Ke zraněným dětem i vícekrát denně

Samotný zásah pak trval jen chvíli. „Příčle hasiči roztáhli hydraulickým rozpínákem,“ vysvětlil Vojík. Pak se již dívce povedlo nohu vytáhnout a mohla běžet do náruče rodičů.

O den dříve zase zasahovali hasiči v Jablonci u chlapce, kterému na noze skončila kamenná socha. „Hasiči sochu nadzvedli pomocí pneumatických zvedacích vaků,“ řekl Vojík.

Liberecký deník je na Facebooku. Připojte se!

A podobných zásahů mají nejen hasiči dost a dost. Podle mluvčí liberecké záchranky Lenky Markovičové jezdí zdravotníci k dětským úrazům i několikrát denně. „V srpnu jsme v celém kraji vyjížděli k padesáti osmi úrazům dětí, v Liberci a okolí to bylo devatenáct výjezdů,“ vypočítala.

Za celé prázdniny ošetřili krajští záchranáři sto dvanáct zraněných dětí, ve většině případů šlo o chlapce. „Nejčastějšími úrazy byly pády ze schodů, z houpaček, pády i srážky při sportovních aktivitách, úrazy na kolech a na koupalištích,“ dodala Markovičová.

Některé případy řeší policie

Některými případy se zabývají i policisté. „Ale posuzujeme to případ od případu. Navíc mnohá zranění ani nejsou nahlášena,“ prohlásila mluvčí liberecké policie Ludmila Knopová. Je tedy rozdíl v tom, když dívce uvízne noha v zábradlí nebo když se malé dítě opaří vodou z rychlovarné konvice. „Pokud tedy dojde třeba k opaření dítěte horkou vodou z konvice, policisté šetří, zda rodiče nenaplnili skutkovou podstatu trestného činu ublížení na zdraví z nedbalosti,“ vysvětlila postup policie její mluvčí. „To stejné je také například u utonutí dítěte v zahradním bazénu,“ dodala policistka.