Cesta přes přechod pro chodce v Purkyňově ulici na sídlišti Špičák v České Lípě byla poslední cestou, kterou uskutečnila sedmasedmdesátiletá žena z České Lípy.

Žena šla ve čtvrtek 29.ledna na procházku se svým psem a krátce po osmnácté hodině ji na zmiňovaném přechodu pro chodce srazil projíždějící automobil, jež řídil sedmapadesátiletý řidič z Českolipska.

Při srážce utrpěla žena podle slov mluvčí zdravotnické záchranné služby Libereckého Kraje Kristýny Fejfarové zranění, kterým na místě podlehla. „Utrpěla zranění hlavy, krku a dolní a horní končetiny. Zdravotníci na místě konstatovali smrt,“ uvedla mluvčí.

Spolu s ní náraz vozidla nepřežil ani její pes.

Tragickou nehodu nyní prošetřují policisté. „Věc je zatím v šetření. Je velmi pravděpodobné, že v brzké době padne trestní oznámení,“ uvedl plk. Petr Rajt, vedoucí územního odboru vnější služby Policie ČR v České Lípě.

Jediné, co prozradil je to, že se řidič podrobil dechové zkoušce na alkohol, která potvrdila, že před jízdou nepil.

I tak mu ale za ublížení na zdraví s následkem smrti hrozí až několikaleté vězení, a to i přesto, že přechod nebyl osvětlený a žena měla podle slov policisty Petra Rajta v inkriminovanou dobu na sobě tmavé oblečení. Na přechodu ji proto řidič mohl zahlédnout až těsně před osudnou srážkou.

To ale řidiče nijak viny nezbavuje. Žena byla na přechodu a navíc řidiči přitíží i fakt, že přecházela silnici z druhé strany než jel automobil. Ve vozovce tak byla už dlouhou dobu a před srážkou ušla přibližně šest metrů. Přesto si jí řidič nevšiml.

Další okolností, která řidiči rozhodně nepomůže, je fakt, že na místě není žádná brzdná dráha, což podle znalce znamená jen jediné. Ženy na přechodu si řidič všiml až ve chvíli nárazu a svědčí to o tom, že se v danou chvíli pravděpodobně dostatečně nevěnoval řízení. Polehčující okolností pak pro něj může být jeho rychlost. Podle předběžného znaleckého odhadu povolenou padesátku nepřekročil.

Kdo nese vinu?

Kromě kriminalistů se nehodou pochopitelně zabývají i obyčejní lidé. Vžívají se do situace, že by aktéři mohli být jejich blízkými a hledají i možné příčiny této tragédie nikoli z právního hlediska, ale z pohledu lidského.

Událost okomentoval v internetové diskusi i jeden ze čtenářů českolipského Deníku podepsaný jako Karel: „To je smutné, ale na každých dvaceti metrech přechod a z toho je 90 procent přechodů nedostatečně čitelných a o značení raději nemluvit. Ve světě jsou přechody zvýšené a viditelně značené. Chodci jsou ve světě disciplinovaní a řidiči dobře vědí, že budou přecházet. U nás ale chodci stojí a baví se u přechodu a pak na něj bez rozhlédnutí vstoupí. Proto se jen divíme a pozastavujeme nad spoustou nehod s chodci na přechodech. Myslím, že zdaleka vinu nenese jen řidič, ale podstatnou měrou i chodec,“ uvedl.

Osvětlených přechodů by mělo přibývat

Pouhé tři přechody pro chodce jsou v České Lípě vybavené světelným zařízením, které projíždějící řidiče na přechod upozorňuje. Jsou to přechody u základní školy na sídlišti Slovanka, v Okružní ulici na Severu a jeden v Purkyňově ulici na Sídlišti Špičák.

Tyto přechody nechalo město nasvítit už na podzim roku 2007. Právě v Purkyňově ulici je však nedaleko osvětleného přechodu ještě jeden, který je za snížené viditelnosti téměř neviditelný, a který je jen několik desítek metrů vzdálený od toto blikajícího a právě zde ve čtvrtek tragicky zahynula sedmasedmdesátileté žena.

Zeptali jsme se proto vedení českolipské radnice, co pro zvýšení bezpečnosti chodců bude dělat. „V roce 2007 realizovalo město Česká Lípa celkem tři světelné přechody pro chodce,“ uvedla mluvčí radnice Kateřina Amrichová. Na mysli měla ty tři již zmiňované přechody.

„Pro rok 2009 českolipští zastupitelé celkově vyčlenili na místní komunikace, na výstavby, opravy a údržbu částku ve výši 20 milionů korun. Také pro letošní rok z těchto financí poplyne část na další vylepšování přechodů pro chodce a obnovu stávajících přechodů. Z této oblasti se v současné době již připravuje například celkové vylepšení přechodů pro chodce na sídlišti Špičák nebo v zástavbě rodinných domů Svárov,“ dodala.

Důležité bude podle ní také vrchní nasvícení přechodů pro pěší. Při rozhodování o dalších konkrétních akcích pak město bude brát zřetel na prověření celkového stavu přechodů po zimnících měsících a v neposlední řadě na podněty občanů. Něco podobného město slibovalo už více než před rokem.

Podle slov místostarosty města Jana Stejskala, která pronesl v říjnu roku 2007, se město chystalo vytipovat další frekventované přechody pro chodce, které následně osadí dalšími výstražnými světelným zařízením.

Od té doby však stále blikají pouze tři a žádný další přechod přes frekventovanou vozovku nasvícený není. Stejně jako ten, na němž ve čtvrtek tragicky zahynula žena i se svým psem.