Policisté v České Lípě archivují statistiky až do roku 1964. Tehdy v regionu zemřelo šest osob, o rok později nepřežilo nehodu sedmnáct lidí a pak už se po dlouhá léta úmrtí počítala na desítky. Kritickými byly například roky 1969 a 1989 s třiceti mrtvými, rok 1978 s 27 mrtvými, roky 1993, 1994 a 2003 s pětadvaceti oběťmi.

„Výraznější pokles nejzávažnějších následků dopravních nehod zaznamenávají dopravní policisté na Českolipsku až od roku 2008, kdy oproti předchozímu roku ubylo šest úmrtí a počet obětí se zastavil na čísle patnáct,“ říká mluvčí českolipské policie Ivana Baláková. Na chování řidičů i ostatních účastníků silničního provozu podle mluvčí působí také rozsáhlé mediální kampaně.

„Máme na mysli například kampaň s názvem Nemyslíš, zaplatíš, ale i nejrůznější vzdělávací a poučné televizní pořady na téma bezpečnosti v silničním provozu. Svou roli pochopitelně také sehrál bodový systém a hrozba ztráty řidičského oprávnění, bez kterého se dnes spousta řidičů neobejde z existenčních důvodů,“ podotýká policejní mluvčí.

Část motoristů je ale k výchovným pořadům i mediálním kampaním netečná a působí na ni jen tlak dopravně bezpečnostních akcí a zvýšený počet silničních kontrol.

„Všechny tyto faktory ovlivnily loňskou statistiku nejtěžších následků nehod a v této souvislosti ujišťují dopravní policisté celou širokou motoristickou i nemotoristickou veřejnost, že budou ve svém působení na chování všech účastníků silničního provozu pokračovat i v roce letošním,“ dodává Ivana Baláková.