Řidič minibusu už nemohl dělat nic jiného než brzdit. Ani jeho rychlá reakce však tragédii nemohla zabárnit. Svým zraněním na místě podlehli dva spolujezdci ve věku 57 a 53 z osobního vozu, jehož řidič nehodu zavinil.

Co neštěstí předcházelo popisuje mluvčí českolipské policie Ivana Baláková. „Vyšetřování potvrdilo, že se renault již nestihl zařadit do svého pruhu a čelně se srazil s protijedoucím malým autobusem,“ řekla mluvčí. Vyšetřování na místě tragické nehody její slova potvrdila.

Řidič renaultu jel směrem od České Lípy, v přehledném úseku začal přes plnou čáru předjíždět autobus, ale nestihl se včas zařadit. Z nepřehledné zatáčky vyjel malý autobus a jeho řidič, ačkoli podle svých slov okamžitě zareagoval a dupl na brzdu, srážce už zabránit nedokázal.

„Uhnout nebylo kam. Nemohl jsem dělat nic jiného než brzdit,“ řekl řidič autobusu Jaroslav Kremeník. „Jezdím už víc než třicet let. Mrtvých už jsem na silnicích viděl hodně, ale osobně jsem se s tím ještě nikdy nesetkal,“ pokračoval řidič a přiznal, že mu bude určitě pár dní trvat, než se s otřesným zážitkem dokáže vyrovnat.

Že řidič autobusu postupoval správně potvrdili i hasiči, kteří na místě zasahovali. Uhnout skutečně nebylo kam a kdyby se o to řidič pokusil, mohla si nehoda vyžádat mnohem více objetí. V autobuse v tu dobu sedělo osmnáct cestujících a jen díky řidičově správné reakci jen šest z nich utrpělo zranění, a to jen lehčí.

Ve vyšetřování pokračovalií českolipští policisté i během úterý. Výpověď řidiče bude pro další průbeh klíčová. „Policisté řidiče zatím nevyslechli, muž je v současné době v mělnické nemocnici a k nehodě se sám nevyjádřil,“ dodala mluvčí českolipské policie Ivana Baláková. Řidiči renaultu hrozí stíhání za obecné ohrožení, za které by se mohl dočkat třech až deseti let trestu odnětí svobody.