Letošní rok bude na železnicích možná tím nejtragičtějším. Podle mluvčího Drážní inspekce Martina Drápala se už teď tragické statistiky blíží roku 2006, který byl dosud nejhorší.

I v Libereckém kraji je počet nehod výrazně vyšší než obvykle. Zatímco letos došlo na přejezdech už k dvanácti nehodám, například loni to bylo jen osm. Bohužel ta nejsmutnější statistika, počet mrtvých, je také vysoká. Zemřelo už devět lidí, zatímco loni nebo předloni to bylo pět zmařených životů.

Podle Drápala je drtivá většina absolutně zbytečná. „Většinou dochází k nehodám na místech, která jsou ze zákona veřejnosti nepřístupná. Lidé si často plně neuvědomují, jaké nebezpečí jim na železnici hrozí, pokud nebudou dodržovat platné právní předpisy, a riskují svůj život nezodpovědným chováním,” řekl.

„Zastavit mnohatunové kolosy na několika málo metrech je nemožné a přetlačovaná s vlakem bývá smrtelná nejen při střetu vlaku s osobou, ale například i s těžkými nákladními auty,” dodal Drápal.

Zatím poslední tragická nehoda se odehrála v liberecké čtvrti Machnín počátkem října. Osobní vlak srazil muže, který vešel na přejezd v Heřmánkově ulici přímo do cesty jedoucímu stroji. „Utrpěl zranění neslučitelná se životem. Na místě byl mrtvý,“ potvrdila informaci mluvčí liberecké krajské záchranné služby Lenka Markovičová.

Často ale končí lidé své životy na kolejišti dobrovolně. Pro sebevrahy jde o téměř jistou smrt.