Čtrnáct. Za prvních šest měsíců roku přišlo při nehodách v Libereckém kraji o život čtrnáct lidí.

Je to o jeden život více než loni, kdy v kolonce mrtvých svítila třináctka. A nejvíce se o to přičinilo Českolipsko, kde již letos zemřelo osm lidí, což je o více než polovinu více než ve zbylých třech okresech, kde dohromady zahynulo šest motoristů.

Dopravních nehod ubylo

Ubylo alespoň dopravních nehod. Zatímco letos jich policisté evidují 1679, loni to bylo o 137 víc.
Do statistik už se nepočítá červenec, který bývá také tragický. Je to zapříčiněno zvýšeným počtem cyklistů a motorkářů na silnicích. Ti bývají častým účastníkem nehod.

Například v neděli ohrožoval svou riskantní a agresivní jízdou ostatní motoristy jezdec na motorce ve Stráži pod Ralskem. Sám pak skončil v nemocnici. „Snažil se předjet vozidlo, ale nestihl to, protože z protisměru vyjelo jiné auto. Brzdil a chtěl se zařadit do svého pruhu, ale naboural a záchranka jej převezla do nemocnice,“ popsala nehodu mluvčí českolipské policie Ivana Baláková.

Prázdniny a nehody motorek

A právě víkendy jsou četnější na výskyt podobných karambolů. Například v neděli hlásí nehody motorek policisté z Jablonce i Liberce.
Ale k tragickým následkům nehod může přispět i špatné počasí. Časté červencové bouřky odnesl životem i jednačtyřicetiletý řidič v Dolní Řasnici na Frýdlantsku. Silný déšť ve spojení se špatnou viditelností pro něj byl osudný a se svým autem skončil ve stromě. „Svým zraněním na místě podlehl,“ uvedla tehdy k smutnému případu mluvčí krajské záchranky Lenka Markovičová.