Českolipsko – Řidiči jsou za volantem o něco více ukázněnění a zodpovědnější k sobě a ke svému okolí. To alespoň vyplývá z nových statických údajů o počtu nehod, k nimž na Českolipsku došlo během prázdninových měsíců. „Na statický výsledek má ale vliv i fakt, že se již nemusí hlásit všechny dopravní nehody,“ upozorňuje českolipská policejní mluvčí Ivana Baláková.

Zkušenosti samotných šoférů ovšem nebývají nejlepší. „Několikrát se mi stalo, že když jsem jel od Nového Boru na Českou Lípu, tak se na Chotovickém kopci přede mnou v protisměru vyřítilo auto,“ láteří Josef Veselý z Nového Boru s tím, že řidiči někdy opravdu dělají psí kusy v nebezpečných úsecích, kde by si měli dávat naopak daleko větší pozor.

O polovinu méně

„Oproti loňskému roku se snížil počet dopravních nehod v období července a srpna z původních skoro dvě stě padesáti o osmdesát šest,“ řekla na adresu čerstvých statistik Ivana Baláková.

Z letošních 163 dopravních nehod se tak meziroční statistiky mohou zaradovat. S klesající nehodovostí jde ruku v ruce i snížení nehod s následkem smrti, vážného zranění i škod nejen na vozidle, ale na majetku celkově. Smrtelných a vážných nehod je méně než loni a jak dodává mluvčí, stávají se nejčastěji na silnicích první třídy.

Během prázdnin si lidé užívají volna a občas se stane, že řidiči usednou za volant posilněni alkoholem. „Nehody, na nichž se podepsal vliv alkoholu, klesly ve sledovaném období na polovinu oproti roku 2009.“ podotkla Ivana Baláková.

Jezdí rychle

Většinu kalamit na silnici si zavinili řidiči sami. V závěsu za nimi je střet s lesní zvěří. I přes bodový systém, který může mimo jiné řidiče připravit o řidičský průkaz, jsme jako motoristé neukáznění.

„Nejčastější příčinou dopravní nehody je stále nepřizpůsobení způsobu jízdy podmínkám a překročení rychlosti,“ upřesnila policejní mluvčí. Podle ní nejsou na Českolipsku vyloženě riziková místa, která by se vyznačovala častou nehodovostí.

Řeč čísel nám prozradí nejeden zajímavý údaj. Během uplynulých prázdnin se nejvíce nehod stalo během úterků a o víkendech. Pokud se podíváme na denní časy, pak je krizovou dobou čas mezi druhou a čtvrtou odpolední, kdy se většina lidí vrací z práce do svých domovů. Po šestnácté hodině nehodovost mírně klesá a nejméně dopravních kolizí je evidováno od půlnoci do dvou ráno.

Chodci se mýlí

Za snížením nehodovosti samozřejmě stojí i nezbytná prevence. Zebra se za Tebe nerozhlédne je další z mnoha preventivních programů, který policisté rozjedou od druhého zářijového týdne. Pod drobnohledem policistů v celém Libereckém kraji se ocitnou chodci.

Projekt má zejména pomoci odbourat mýtus o absolutní přednosti chodců na přechodech. Dalším z cílů je připomenout chodcům zásady pro správné přecházení vozovky.

I nepopulární silniční kontroly patří k prevenci. S jejich pomocí se daří eliminovat nezodpovědné řidiče, jež přišli například o řidičský průkaz za řízení pod vlivem alkoholu a i přes zákaz usedají za volant. „Nejlepší prevencí by bylo, kdyby nejen řidiči nebyli zodpovědní jen sami za sebe, ale i za ostatní účastníky silničního provozu,“ výstižně shrnula Ivana Baláková.

Autor: Tomáš Mařas