Pětačtyřicetiletého návštěvníka západních Krkonoš z Německa se v pondělí dopoledne snažili marně resuscitovat záchranáři Horské služby v Harrachově. I přes včasnou pomoc turista zemřel. Rušno bylo i v nedaleké Rokytnici.

Členové Horské služby dostali krátce po jedenácté hodině od dispečinku Zdravotnické záchranné služby v Liberci pokyn k výjezdu. „Podle udaných informací se v jedné z harrachovských chalup nachází muž v bezvědomí. Na místo jsme dorazili během kratičké doby ve třech a zjistili jsme, že paní ze sousedního domu, která linku 155 volala, je ve spojení s dispečerkou a provádí resuscitaci," uvedl k rychlému výjezdu Petr Hakl, zasahující člen Horské služby Krkonoše.

Dodal, že záchranáři ihned resuscitaci převzali a poskytli bezvládnému muži kyslík. Zároveň mu nasadili automatický defibrilátor, který po vyhodnocení stavu doporučil dva výboje. „Po nich jsme dál pokračovali v resuscitaci až do příjezdu sanitního vozu s lékařkou. S ní i posádkou sanitky jsme spolupracovali na dalších pokusech obnovit pacientovi životní funkce až do chvíle, kdy lékařka konstatovala smrt," doplnil Petr Hakl.

Zásah mimo obvyklá místa činnosti Horské služby, tedy především sjezdové tratě, není v posledních dnech nijak neobvyklý. „Spolu s Leteckou záchrannou službou z Liberce jsme například v sobotu pomáhali třináctiletému chlapci v Rokytnici nad Jizerou. Ten boboval na louce na „Ježdíku" a poté, co vjel do příkopu a narazil, upadl do bezvědomí," řekl k dění v pohoří Pavel Jirsa, zástupce náčelníka Horské služby Krkonoše s tím, že během vyšetřování záchranáři se chlapec tolik vzpamatoval, že byl pouze transportován sanitou do nemocnice.