Dvaadvacet lidských životů vyhaslo na silnicích, po kterých denně jezdíme. Dvaadvacet jen za prvních devět měsíců roku. Loni to přitom bylo čtrnáct. To je dramatický nárůst.

Hrůznou statistiku snad vylepší následující dny. Od konce září až dodnes zemřel člověk jeden. Přesto ale dochází k těžkým nehodám. V Jestřebí na Českolipsku se v říjnu srazilo auto s dodávkou. Výsledek? Tři zranění - řidič a spolujezdec z dodávky a muž, který stál na zastávce a skončil pod koly nákladního vozu.

Zároveň ale počet nehod klesá. Stalo se jich 2668, což je méně o 5,3 procenta. Liberecký kraj patří mezi regiony, kde byl počet obětí silničního provozu i přes velký nárůst nejnižší. To je ale dáno velikostí kraje.

Dvaadvacet životů si vyžádaly dopravní nehody ještě v Praze, 25 lidí při nich zahynulo na Vysočině. Nejméně obětí měly havárie v Karlovarském kraji, kde jich bylo 16. Ve zmíněných případech jde také o malá území.

Nejvíce lidí, a to 76, zahynulo ve středních Čechách. Ve většině krajů letos obětí ubylo. Nárůst policejní statistiky kromě Libereckého hlásí ještě z dalších čtyř regionů - Prahy, Karlovarského, Jihomoravského a Zlínského kraje. V Libereckém se počet obětí nehod zvýšil o 57,1 procenta, což je letos v České republice nejvíc.

Lidé umírali ve všech okresech kraje. První obětí byla v únoru sotva osmnáctileté řidička ve Stružnici na Českolipsku.

Dvaašedesátiletý motocyklista zemřel na začátku dubna na silnici poblíž Chlumu. Nepřežil náraz do stromu. Tragická nehoda se stala na silnici mezi Dubou a Jestřebím. „Řidič zřejmě ve velké rychlosti nezvládl zatáčku, vyjel mimo vozovku, kde narazil do stromu, řekla uvedla krajská policejní mluvčí Vlasta Suchánková. Na místo letěl vrtulník záchranné služby. „Záchranáři se na místě snažili motocyklistu resuscitovat, na následky těžkých zranění ale zemřel," doplnila mluvčí ZZS Libereckého kraje Lenka Markovičová.

V srpnu si vyžádala život dalšího motorkáře nehoda mezi Dubou a Deštnou. „Pětadvacetiletý muž, který jel na motocyklu ve směru od Prahy na Dubou, nezvládl průjezd zatáčkou, dostal smyk a vjel do protisměru, kde se střetl s projíždějícím osobním vozem. Po nárazu spadl a následoval střet s druhým osobním autem,“ popsala českolipská policejní mluvčí Ivana Baláková.

Koncem března zahynul mladý řidič na cestě z Jablonce do Liberce, když brzy ráno nejspíš za volantem usnul. Křížek u silnice má i čtyřicetiletý řidič v Dolní Řasnici na Frýdlantsku.