Příkladem za všechny je nehoda u Hrádku nad Nisou, kde koncem května boural řidič pod vlivem marihuany i alkoholu. Na místě zbytečně vyhasl život jeho a tří dalších spolucestujících. Pátý člen posádky utrpěl velmi vážná poranění. „Řidič, který nehodu nepřežil, měl v těle kromě 2,48 promile alkoholu i psychotropní látku. Ze znaleckého posudku odborníka nebyl schopný a způsobilý bezpečně ovládat a řídit vozidlo," připomněla mluvčí policie, Ludmila Knopová.

Při poslední akci policisté odhalili dva řidiče pod vlivem psychotropní látky na Českolipsku a jednoho na Semilsku. K jejich odhalení stačila jediná noční akce, která probíhala ze soboty na neděli. „Řidič, který řídí pod vlivem drog, se dopouští spáchání přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky, neboť vykonává činnost ve stavu vylučujícím způsobilost, může ohrozit život nebo zdraví svoje či druhých lidí a hrozí mu až roční trest odnětí svobody nebo zákaz činnosti," vysvětlila Knopová.

Pokud takový řidič způsobí nehodu, ublížení na zdraví nebo větší škodu na majetku, může si od soudu odnést až tříleté vězení.