Venku je šero nebo tma, po okraji silnice jdoucí chodec má na sobě tmavé oblečení. Tak nějak vypadá noční můra každého řidiče. Takového chodce má totiž šanci uvidět jen pár desítek metrů před sebou, na reakci má zlomek vteřiny. Jen během uplynulých dvou dnů srazila auta v České Lípě tři chodce. Všechny ve městě, kde nemusí nosit reflexní prvky.

Nehoda, při které byli zraněni dva chodci, zkomplikovala ve středu krátce po šesté hodině ranní dopravu v ulici Roháče z Dubé v České Lípě.  „Dvaasedmdesátiletý řidič vozu škoda Fabie se na přímém úseku nevěnoval řízení a přehlédl na přechodu dva chodce,“ popsala policejní mluvčí Ivana Baláková.

Jak nosit reflexní pásky?
Pásky by měly být umístěné na pravé straně na částech těla, které se hýbou. Ideálně tak na pravé ruce a noze. Pokud má člověk jen jeden pásek, je lepší jej umístit na nohy. Auta mají totiž světla seřízená tak, že svítí směrem dolu a pokud bude mít chodec pásek na noze, řidič jej uvidí dříve.

Řidič srazil 61letého muže a 58letou ženu. „V době příjezdu hasičů byli zranění v šoku a jednotka profesionálů ze stanice Česká Lípa jim ihned poskytla předlékařskou první pomoc. Hasiči zajistili místo nehody, usměrňovali provoz na komunikaci a po došetření nehody provedli úklid vozovky,“ popsala mluvčí hasičů Pavlína Bílková.

Oba chodci byli s blíže nespecifikovaným zraněním převezeni na ošetření do českolipské nemocnice.

Ve čtvrtek ráno došlo k obdobné nehodě na ulici Děčínská. Muž, kterého na přechodu srazilo auto, byl lehce zraněn.

Chodci vybaveni, řidiči na pozoru

Policie upozorňuje, že podobných incidentů je v Libereckém kraji za tento měsíc už několik. „I když jsou reflexní prvky povinné mimo obec, lidé by jimi měli být vybaveni i ve městech a řidiči by měli být pozorní,“ dodala Ivana Baláková.

Chodce s reflexními prvky mohou řidiči zahlédnout až na 200 metrů. Oproti tomu v modrém oblečení je to jen necelých dvacet metrů. Přitom jen než si řidič uvědomí, že před sebou chodce vidí, ujede okolo 30 metrů. Vyhýbat se začne až po více než 120 metrech, v tu chvíli by již dávno přejel i chodce v bílém oblečení, které je viditelné na přibližně 55 až 60 metrů.