„I přes veškerou snahu záchranářů se muže nepodařilo zachránit. Utrpěl zranění neslučitelná se životem,“ informoval ředitel Zdravotnické záchranné služby Libereckého kraje Stanislav Mackovík. Ten doplnil, že strojvedoucí i cestující ve vlaku se nijak nezranili.

K nehodě došlo v neděli kolem osmé hodiny ráno na přejezdu bez závor se světelným zabezpečovacím zařízením. To bylo podle svědků funkční. „Prozatím to vypadá, že příčina nebyla na straně železnice. Řidič bohužel zřejmě nerespektoval výstražná světla, která v době havárie fungovala,“ sdělil mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal s tím, že celková škoda po střetu je zhruba 120 tisíc korun. „Největší podíl je na poničeném autě,“ řekl Drápal.

Nehoda na několik hodin zastavila dopravu na železniční trati mezi Mimoní a Českou Lípou. Cestující přepravovaly náhradní autobusy.

Není to poprvé, co k nebezpečnému přejezdu v Božíkově museli záchranáři vyjíždět ke srážce s vlakem. Bez čtrnácti dnů je to rok, kdy se tu střetl rychlík s osobním vozem. Dva lidé byli tehdy velmi těžce zraněni a vrtulníky je v kritickém stavu musely postupně přepravit do liberecké nemocnice.

Nehody na železničních přejezdech si letos do 16. června vyžádaly v celém Česku již sto lidských životů, v loňském roce jich bylo za stejné období 89.