„Po dvou mrtvých zaregistrovaly statistiky na Liberecku a Semilsku, jeden člověk byl usmrcen na Jablonecku. Českolipsko se naopak může pochlubit nulovou bilancí," upřesňuje Vlasta Suchánková, vedoucí oddělení tisku a prevence Krajského ředitelství PČR Libereckého kraje.

Zvýšil se i počet nehod vyšetřovaných Policií ČR, a to z 1 054 na 1 220. Rovněž tak o 65 narostl počet lehce zraněných na celkových 306. Naopak počet těžce zraněných se snížil o pět na konečných 25.

Nehody, u kterých asistoval alkohol či drogy, jsou narůstajícím problémem. Zatímco loni se jednalo o 51 případů, letos se zapsalo do statistik již 68 takových událostí. Ve 40 případech se pak jednalo o účastníky silničního provozu, v jejichž žilách kolovala krev s podílem alkoholu vyšším než 1 promile, drogy pak byly zjištěny v 9 případech.

„Bohužel však narůstá i počet nehod, od nichž viníci ujeli. Za první čtyři měsíce letošního roku se tak stalo již ve 224 případech, což je oproti loňsku nárůst o bezmála 8 procent. Smutné je, že bez pomoci zůstali zranění lidé - jeden těžce a osm lehce," dodává Roman Budský z Týmu silniční bezpečnosti.

Největšími hříšníky byli tradičně řidiči motorových vozidel. Ti zavinili 969 nehod. Cyklisté se podepsali na vzniku 19 nehod (z toho děti ve 4 případech), chodci pak způsobili 11 kolizí (z toho sedm nehod zavinily děti). „Množí se počet případů, kdy nehodu zavinila zvířata či zvěř. Oproti loňsku zaznamenaly statistiky nárůst o 48 takových případů na celkových 204. Tyto střety se podílejí z jedné šestiny na celkovém počtu vyšetřovaných nehod," varuje Jan Polák, koordinátor bezpečnosti silničního provozu Libereckého kraje.