Hned pět dopravních nehod, které zavinila lesní zvěř, museli během neděle řešit policisté na Českolipsku. Se stádem divočáků se kolem 18. hodiny potkal řidič volkwagenu na silnici u obchvatu Dubé. Střetu se zvířaty, která mu vběhla přímo do jízdní dráhy, už šofér nedokázal zabránit. Výsledkem nehody byli tři mrtvá prasata a škoda na autě za 30 000 korun.

Na stejném úseku a ve stejném čase se střetl s divokým prasetem i řidič fordu. Nehoda se obešla bez zranění řidiče, na autě zůstala desetitisícová škoda a viník nehodu nepřežil. O hodinu dříve se na obchvatu Nového Boru nevyhnul srážce s divočákem také řidič seatu Žádné zranění neutrpěl, ale škoda na autě činí nejméně 50 000 korun. Prase z místa nehody tentokrát uteklo.

close Řidiči volkswagenu vběhlo u Dubé pod kola stádo divočáků. info Zdroj: Deník / Redakce zoom_in

Další dvě nehody zavinily srnky, a to na Mimoňsku a poblíž obce Okrouhlá na Novoborsku. Srny nehody nepřežily, škody dosáhly částky 30 000 korun.

Dopravní policisté v této souvislosti apelují na řidiče, aby v místech, kde je možné výskyt lesní zvěře předpokládat, věnovali řízení zvýšenou pozornost a také snížili rychlost vozidla. Budou tak moci na ni lépe reagovat. „Zvěř v blízkosti silnice nejčastěji signalizují její světélkující oči. V takovém případě je nutné ztlumit dálková světla, která ji oslepují, okamžitě snížit rychlost a připravit se na případné brždění. Když zvíře neuteče, zkuste ho zaplašit zatroubením,“ říká mluvčí českolipské policie Ivana Baláková.

Pokud je střet už nevyhnutelný, sešlápněte brzdový pedál a zvolte čelní střet se zvířetem. „Jakékoliv uhýbací manévry jsou velmi riskantní a mívají pro posádku vozu fatální následky,“ dodává mluvčí.