Liberec Jeli zachraňovat lidský život. Cestu jim ale zkřížil řidič, který nedal houkající sanitce přednost.

„Posádka jela do Frýdlantu k případu. Vepředu byla sanita a za ní hned lékařský vůz," popisuje situaci ředitel záchranky Stanislav Mackovík a pokračuje: „V ulici Vrchlické nedalo protijedoucí auto přednost, respektive sanitu pustil, ale lékařský vůz už ne," dodal.

Ke zranění naštěstí nedošlo. „Lékařka pak přesedlal do sanity, aby mohli co nejrychleji dojet k případu. Řidič zůstal ve voze a čekal na příjezd policie," podotkl Mackovík.

Tato nehoda není první. Na podzim loňského roku nedal na Českolipsku přednost houkajícímu autu záchranné služby, které jelo k pacientovi s akutní bolestí v hrudníku, šedesátiletý muž. Náraz byl tak silný, že nový lékařský vůz Škoda Yeti sjel do levého příkopu, kde narazil do sloupu elektrického vedení. Při nehodě utrpěla lehké zranění lékařka i řidič.

„I když se oba museli nechat ošetřit, lékařka v zájmu záchrany pacienta jen přesedla do sanity, která lékařský vůz doprovázela, a i přes svůj nedobrý zdravotní stav ve výjezdu pokračovala," již dříve uvedla mluvčí policie Baláková.

„Byl totálně rozbitý předek vozidla. Škoda v tomto případě je čtyři sta dvacet tisíc korun," uvedl Mackovík.

Za poslední rok došlo k více jak deseti dopravním nehodám při výjezdu záchranky.

„Z těch všech událostí je převážně na vině protijedoucí řidič. Posádka jako viník figuruje tak v jednom případě," podotkl Mackovík. Záchranka má za sebou také střet s kamionem. V polovině prosince loňského roku, když se vracela sanita ze zásahu, nezvládl protijedoucí kamion svou jízdu na kluzké vozovce.

„Musel se opravit levý práh a vyměnit platy podběhu a opravou musela projít i geometrie vozu," uvedl Mackovík. Loni v létě se dokonce střetla sanitka se zvěří. K události došlo v Jablonném směrem na Cvikov.

Srážka si vyžádala škodu za čtyřicet pět tisíc korun. Byl poškozen blatník, rám vozu, maska a světlomet. Řidiči by při své jízdě měli být opravdu opatrní. Přeci jen nikdy nemůžou vědět, kdy zrovna bude sanita pospíchat třeba zrovna k nim.