Meziročně je počet lidí, kteří zemřeli na silnicích, stejný. Těžkých zranění významně ubylo. Největším zabijákem je stále nepřiměřená rychlost. „Oproti loňskému roku klesl také počet nehod a jejich následků, které zavinili řidiči pod vlivem alkoholu. Přesto je číslo těchto nehod stále vysoké. Letos evidujeme jednu smrtelnou nehodu s alkoholem. Zemřela při ní řidička osobního auta. Alkohol způsobil letos v našem kraji dalších 5 těžkých zranění,“ uvedl krajský náměstek pro dopravu Jan Sviták.

Za hlavní příčinu letošních dopravních nehod statistiky označují nesprávný způsob jízdy. To znamená, že se řidiči z jakéhokoliv důvodu řádně nevěnují řízení. Druhou nejčastější příčinou je nepřiměřená rychlost, která zapříčinila 412 nehod.

Turów.
V Turówě se stále těží. Evropský soudní dvůr nařídil Polsku vysoké penále

„V letošním roce u nás v kraji zemřeli už 4 lidé v důsledku nepřiměřené rychlosti. Dva dvacetiletí řidiči osobního auta, jedna čtyřicetiletá řidička a jeden sedmatřicetiletý motocyklista. Nepřiměřená rychlost je často doménou právě mladých lidí, kteří patřičně nevnímají rizika v dopravě, případně neumějí řešit krizové situace,“ vysvětlil ředitel Týmu silniční bezpečnosti Jan Polák,

Dlouhodobě však v Libereckém kraji počty usmrcených i těžce zraněných klesají. Pro srovnání: v roce 2003 zemřelo na silnicích v Libereckém kraji 63 lidí. Vloni to bylo 13 osob. Méně než na polovinu také klesl počet vážných zranění.