Stačí se podívat do policejních statistik. Nepřizpůsobil rychlost, mokrá vozovka, nepřizpůsobil rychlost, mokrá vozovka, a tak stále dokola. Přitom by podle policistů stačilo jezdit opatrněji.

Při jedné z takových nehod se řidič podruhé narodil. A hrálo zde roli náledí. A vysoká rychlost. Třicetiletý řidič na rovném úseku silnice z Frýdlantu do Nového Města pod Smrkem nepřizpůsobil rychlost namrzlé vozovce a dostal se do smyku, který ho vyhodil mimo silnici.

„Předvedl doslova kaskadérský kousek. Vozidlo se převrátilo přes střechu na kola. Při divoce vyhlížející nehodě ale řidič jako zázrakem neutrpěl žádné zranění,“ uvedla mluvčí liberecké policie Ivana Baláková.

A zase mokro. Tentokrát v Zahrádkách na Českolipsku. Mladá šoférka jedoucí ve večerních hodinách směrem od Jestřebí na Zahrádky dostala po projetí pravotočivé zatáčky na mokrém povrchu vozovky smyk a vyjela se svým peugeotem do pravého příkopu. „Zde ještě narazila do vzrostlých stromů a pak se převrátila na pravý bok. Při nehodě utrpěla 22letá řidička lehké poranění,“ sdělil českolipský policejní mluvčí Milan Bradáč.

Další nehoda je jako přes kopírák. Jen místo pravotočivé zatáčky řidič havaroval v levotočivé. V Jablonci nad Nisou jel řidič Škody Favorit ve směru od Pasek. Velmi rychle. „Na mokrém povrchu vozovky dostal smyk, strhl řízení vlevo a narazil do autobusu jedoucího v protisměru,“ uvedla mluvčí jablonecké policie Dagmar Sochorová. Při nehodě nebyl nikdo zraněn.

Mokrou silnici nezvládla ani další mladá řidička v Kravařích na Českolipsku. „Dostala smyk a narazila do protijedoucího volkswagenu, naštěstí se nikdo nezranil,“ řekl Bradáč. Přitom podle policistů stačí přizpůsobit rychlost. Sundat nohu z plynu a jezdit opatrněji. Vyrazit o chvíli dřív a dojet na místo celý.