Být řidičem kamionu a mít v plánu trasu do Polska přes přechod v Harrachově, je v těchto dnech docela „opruz".„Stál jsem za Kořenovem deset hodin. Sám bych to vyjel, ale kamiony přede mnou měly problémy. A jak takový kolos, navíc naložený, zastavíte v kopci, už se nerozjedete," popsal Deníku úterní situaci Josef, šestatřicetiletý řidič kamionu. Jezdí tudy v různých intervalech po celý rok.

„Situace na tomhle úseku silnice se mi zdá rok od roku horší, letos tedy absolutně," sdělil své pocity.

V úterý uzavřeli silničáři silnici pro kamiony skoro na celý den, aby ji otevřeli v pět hodin večer. Problémy na trase ale přetrvávaly. Sypající se sníh dělal nákladním vozům problémy. Ve středu ráno byla tedy silnice pro kamiony znovu uzavřena.

„Silnice byla pokrytá vrstvou nového sněhu, kterého během včerejšího dne a dnešního rána připadlo třicet až pětatřicet centimetrů sněhu," popsal Pavel Pospíšil, vedoucí dispečer Krajské správy silnic Libereckého kraje s tím, že silnice bude uzavřená až do odvolání.

Lidé nejezdí

Mnozí řidiči už v těchto dnech raději nechávají auto doma.

„V úterý odpoledne jsem jel do Jablonce přes Rádlo přes hodinu. Na dvou místech jsem stál kvůli uvízlým autům a pak na zúžené silnici za kamionem, který se nemohl vyhnout z protijedoucím osobákem. A včera ráno už jsem kvůli závějím ani nevyjel a musel do práce autobusem. Cesta k domu byla úplně zapadaná a neprotažená a před garáží už bylo nafoukáno tolik sněhu, že bych kvůli odhazování přijel s minimálně hodinovým zpožděním," líčí Jiří Sýkora.

Už během úterý vyjížděli policisté na Jablonecku k šesti dopravním nehodám, z nichž většina měla příčinu právě v kluzké silnici. „Naštěstí šlo převážně o pomačkané plechy," konstatovala mluvčí jablonecké policie Dagmar Sochorová. Jeden z řidičů, který sjel do příkopu, sice nehodu nepřežil, ale tam bylo příčinou srdeční selhání, které ho bohužel potkalo přímo za volantem.

„Ve středu ráno jsme měli hlášenou jednu nehodu, a to v Jablonci u Tesca, kde řidič osobního auta nezvládl dobrzdit a ve smyku narazil do dodávky. I tato dopravní nehoda ale byla jen lehká," poznamenala jablonecká policejní mluvčí.

Podle meteorologů by měl sníh mohutně zasypávat Jablonecko ještě dnes a zítra. V sobotu má sněžení ustat, nejvyšší denní teplota má vystoupat až k nule a po delší době by se mohly objevit i sluneční paprsky. Zatím by ale řidiči měli být obezřetní a především v ranních hodinách si dávat pozor na zrádnou rozsolenou břečku.