Dokazuje to policejní vyšetřování vážné havárie, ke které došlo minulý týden v Jestřebí. Řidič neovladatelného kamionu, jehož kabina začala hořet, se z deformovaného vozu dostal jen díky neuvěřitelné souhře mnoha faktorů. I zkušení policisté, kteří nehodu vyšetřovali, teď tvrdí: „Stal se zázrak!"

Všechno se začalo odehrávat v pondělí 28. dubna zhruba kolem čtvrt na sedm odpoledne. Ve směru od České Lípy na Mladou Boleslav projížděl kamion, když mu praskla levá přední pneumatika. Kamion se tím stal ve vteřině neovladatelným a vyjel vlevo mimo silnici, kde se převrátil na střechu a kabinou se zabořil do země.

„Pak nastal sled událostí, které bezprostředně rozhodovaly o životě a smrti řidiče," tvrdí mluvčí policistů na Českolipsku Ivana Baláková.

Kamion přistál na pozemku známého jestřebského „Salonu u Kovboje". Právě jeho sedmašedesátiletý majitel se ke kabině vozu rozběhl jako první, aby pomohl řidiči. „Jenže jsem viděl, že ze soupravy na kabinu vytéká nafta a kolem létají jiskry. Vzápětí na kabině vyšlehl velký plamen," popisoval zachránce první okamžiky policistům.

Části hořícího kolosu létaly na všechny strany. Čtyři muži přesto riskovali život, aby pomohli řidiči.Brzy se k němu přidali další tři muži. Každý z nich vzal do ruky hasicí přístroj a spolu s majitelem bistra se snažili krotit plamen, který se rozrůstal. Po zhruba sedmi minutách hašení, kdy se jim dařilo hoření pouze zpomalovat, ale ne zastavit, vzplála řidičova kabina celá.

Vynořil se z ohně jako Bruce Willis

Ta sedmiminutová šance na život, kterou tím uvězněnému řidiči dali, byla ale rozhodující. Přitom to tak zpočátku vůbec nevypadalo. Aby mohli šoféra sami vyprostit, museli by čtyři odvážní zachránci zabořenou kabinu nadzvednout, což bylo bez těžké techniky absolutně nemožné. Muž uvnitř navíc po celou dobu nereagoval na jejich volání.

Jenže během těch sedmi minut se hodně změnilo. Snad zázrakem z vyšší moci nebo možná kvůli dotírajícímu žáru se řidič probral a začal bojovat o život. Ačkoliv byl značně urostlé postavy, dokázal se prodrat z hořící kabiny jedinou možnou cestou: malým postranním okénkem. „Najednou se z plamenů vynořil jako Bruce Willis," řekl doslova policejním vyšetřovatelům majitel bistra U Kovboje.

Řidič tak vyvázl pouze s odřeninami a řeznými ranami, které vznikly, když se prodíral ven. „Za to, že dostal příležitost zachránit se, vděčí čtyřem chlapům, kteří bez ohledu na vlastní nebezpečí neváhali, a hasili místo, které mohlo pohřbít i je. Dali mu přibližně sedm minut na to, aby se z kabiny dostal ven," shrnula neuvěřitelně silný příběh Ivana Baláková.

Paradoxní je, že policisté znají totožnost jen jediného ze čtyř zachránců. „Pokud by se nám zbývající tři muži ozvali, velmi rádi bychom jim za jejich obětavost osobně poděkovali," vyzvala za policisty jejich mluvčí. „Čtveřice těchto gentlemanů silnic potvrzuje, že solidarita a slušnost z našich silnic ještě nevymizela."