Od počátku října zaznamenala policie už osm obdobných nehod právě v českolipském okrese. Došlo k nim buď kolem 5. hodiny ranní nebo mezi 19. a 20. hodinou. „Je třeba na toto zvýšené riziko myslet a svou jízdu tomu přizpůsobit zejména snížením rychlosti tam, kde se dá pohyb lesní zvěře předpokládat,“ sdělila krajská mluvčí policie Ivana Baláková.

Za prvních 9 měsíců letošního roku eviduje policie v kraji 698 nehod se zvěří, z nich se 353 stalo právě na Českolipsku, 56 na Jablonecku, 184 na Liberecku a 105 na Semilsku. Podobné počty zaznamenali rovněž za stejné období loňského roku, kdy v celém kraji došlo k 689 střetům, na Českolipsku ke 351, na Jablonecku k 56, na Liberecku ke 176 a na Semilsku ke 106.

„Letos na Českolipsku měli řidič kolizi ve 255 případech se srnkou, v 16 s jelenem nebo laní, v 7 s daňkem, v 8 s liškou a v jednom s vlkem,“ přiblížila statistiku Baláková.

Jestliže na silnici zaregistruje řidič lesní zvěř na větší vzdálenost, měl by opatrně zastavit a světla přepnout na tlumená. Může se i pokusit zvíře vyplašit troubením, to se ale nemusí vždy povést. „Pokud nás zvíře překvapí tak, že nám skočí před auto na krátkou vzdálenost, neměli bychom se snažit střetu vyhnout tím, že strhneme řízení vpravo nebo vlevo, obojí je velmi riskantní. Optimální je, dupnout na brzdu. Noha přitom musí být zapřená o brzdu a volant držíme pevně ve směru jízdy,“ podotkla mluvčí.

V případě srážky se zvířetem je třeba nejprve zkontrolovat, jak je na tom posádka v autě. „Pak si oblékneme reflexní vestu, zapneme výstražná světla a místo nehody označíme výstražným trojúhelníkem. Při srážce se zvěří voláme vždy policii,“ doplnila.

Škoda na zdraví, životě a majetku způsobená srážkami se zvěří se zde podle SRNA indexu v porovnání s ostatními kraji drží na horních číslech, v přepočtu činí 8 189 korun na kilometr. V porovnání s ostatními je v Libereckém kraji nadprůměrná četnost srážek se zvěří. Zatímco zde došlo průměrně k jedné srážce každých 5,8 kilometrů, tak průměr Česka je jedna srážka každého 6,3 kilometru.

Generali Česká pojišťovna za loňský rok řešila 8115 pojistných událostí, kde figurovala zvěř. „Za tyto pojistné události jsme klientům vyplatili, především z havarijního pojištění, celkem 382 milionů korun,“ dodal Patrik Nauš s tím, že roste průměrná vyplacená škoda, která v loňském roce přesáhla 47 tisíc korun.

Mohlo by vás zajímat: Na silnici u Kunratic kličkoval vlk. Řidičce vběhl přímo pod kola

U Kunratic vběhl řidičce do cesty vlk. | Video: PČR