„Oproti stejnému období loňského roku bylo nehod o 32 méně, rovněž tak se snížil počet lehce zraněných, a to o 33. Mrtvých bylo stejně, přibyl jeden těžce zraněný,“ uvádí policejní mluvčí Vlasta Suchánková.

Dvě osoby zemřely při dopravních nehodách na Českolipsku, jedna na Semilsku. K šesti nehodám s těžkým zraněním došlo na Liberecku, dalším třem na Českolipsku a jedna osoba utrpěla těžké zranění na Semilsku. Na Jablonecku se zatím nehody obešly bez smrtelně i vážně zraněných.

V kraji nejvíce nehod zavinili řidiči motorových vozidel – celkem 733, což bylo o 72 méně než loni. Zvěř a domácí zvířata byly viníky 183 nehod, zde naopak došlo k nárůstu o 59 případů. V 9 případech byla na vině závada pozemní komunikace.

„Chodci zavinili celkem osm nehod. Pozitivní je, že těchto nehod bylo oproti loňskému roku o tři méně a že se všechny obešly bez vážných následků, negativním zjištěním ovšem je, že polovinu z těchto nehod zavinily děti,“ upozorňuje Jan Polák, koordinátor bezpečnosti silničního provozu Libereckého kraje.

Alkohol či drogy asistovaly u 48 nehod. To bylo o jeden případ méně než loni. Letos se všechny tyto události obešly bez mrtvých, jedna osoba byla těžce zraněna.

Krajská bilance dopravních nehod za první čtvrtletí letošního roku je ve srovnání s celorepublikovým průměrem relativně úspěšná. Bohužel však si nehody vyžádaly již tři lidské životy. „Pro Liberecký kraj je bezpečnost silničního provozu velkým tématem. Unikátní aktivitou v Libereckém kraji je například projekt bezplatných kurzů pro motocyklisty s názvem „Učme se přežít“. V letošním roce vypisujeme celkem 5 kurzů. Zájemci se již nyní mohou registrovat na stránkách ucmeseprezit.cz,“ uzavírá Marek Pieter, náměstek hejtmana pro rezort dopravy, investic a veřejných zakázek.