Vrtulníky lékařské záchranné služby létají nejčastěji na Českolipsko. Podle ředitele Zdravotnické záchranné služby Liberec Stanislava Mackovíka je to zejména kvůli zraněným motorkářům a úrazům. Častým místem, kde zasahuje letecká záchranka, je bývalé letiště v Hradčanech.

„V červenci jsme evidovali sedmdesát sedm vzletů, z toho letěl vrtulník na Českolipsko pětatřicetkrát,“ uvedl Stanislav Mackovík. V srpnu pak z pětaosmdesáti vzletů zasahoval na našem okrese pětadvacetkrát. Na Českolipsku dokonce minimálně jednou měsíčně musí zasahovat vrtulník z jiného kraje, protože se najednou vyskytnou dva případy, u kterých je ho třeba ve stejnou dobu.

Společně s policií

Při mnoha případech zasahují zdravotničtí záchranáři společně s policií. Aby mohli do příjezdu zdravotníků poskytnout první pomoc, předal ředitel záchranné služby pět speciálních kufrů se zdravotnickým vybavením. Prvních pět kufrů získala policie už loni, letošní výbava byla doplněna o límce pro fixaci krční páteře.

Aby policisté mohli poskytnout fundovaně předlékařskou pomoc, procházejí školením. „Policisty takto školíme od druhé poloviny roku 2010. Na jeden den se stanou členy posádky rychlé záchranné služby, aby poznali jejich práci a věděli, jak pomoci,“ vysvětlil krajský policejní ředitel Milan Franko.

Stanislav Mackovík připomněl několik konkrétních případů, kdy policisté byli u zraněného dříve. „Při výbuchu nádrže v České Lípě dva pacienti přežili, protože policisté, kteří přijeli na místo, jim pomohli. Oba dnes žijí díky jejich včasnému zásahu,“ vzpomněl Stanislav Mackovík.

Druhý případ se odehrál nedávno. Motorkář havaroval na odlehlém místě, kde nebyl signál mobilního telefonu. Nemohl chodit, a tak se dlouhé minuty plazil než našel signál a zavolal si pomoc. Policisté jej pomáhali hledat, protože nebylo možné přesně určit, kde je.

Čtrnáctiletý motorkář boural a vážně si zranil obě nohy

Kamenický Šenov – Pro teprve čtrnáctiletého chlapce, který se vyboural na motorce u Kamenického Šenova, letěl v pondělí odpoledne záchranářský vrtulník. Utrpěl těžká poranění na obou nohách a skončil v liberecké krajské nemocnici.
K vážné nehodě došlo kolem půl druhé odpoledne. Chvíli před tím si chlapec bez vědomí rodičů půjčil od svého kamaráda motocykl honda, na kterém vyjel na silnici třetí třídy ve směru od Slunečné na Kamenický Šenov.
„Před Šenovem vlivem nezkušenosti a poměrně vysoké rychlosti ztratil kontrolu nad řízením a vyjel ze silnice, kde narazil do stromu. Náraz ho ještě odmrštil a on dopadl na louku,“ uvedla tisková mluvčí českolipské policie Ivana Baláková.

V každém z kufrů, které převzali policisté, je vybavení za deset tisíc. Oproti autolékárničce je obsah mnohem širší, například dostatečné množství obvazového materiálu, rukavic na jedno použití, deka nebo fyziologický roztok na ošetření popálenin. „Vybavení zaplatili sponzoři stejně jako financují doplňování kufrů,“ doplnil Stanislav Mackovík. Policisté podle něj kufry opravdu využívají. „Vidíme to, když dorazíme na místo nehody, i podle toho, jak si je jezdí doplňovat.“

Policie zasahuje u výjezdů zdravotnické záchranné služby zhruba v devíti procentech (měsíčně asi 560 krát), například u dopravních nehod, sporných úmrtí, sebevražd, požárů, napadení a podobně. Pomáhají také při přistávání vrtulníku.