Velmi vážným zjištěním je, že hned v pěti případech tragickou nehodu sami zavinili. Ať už tím, že neměli helmu nebo i příliš riskantní jízdou či nerespektováním silničních pravidel. Dvaačtyřicetiletý cyklista spadl z kola v Havlíčkově ulici v České Lípě začátkem června. Havaroval při projíždění mírné pravotočivé zatáčky.

„Utrpěl těžké zranění krční páteře s přerušením míchy. O pár dní později svým zraněním ve Vojenské nemocnici v Praze podlehl,“ uvedl Zdeněk Riegl z odboru dopravy Krajského úřadu Libereckého kraje. Neměl přilbu. Možná mohlo být všechno jinak. Jiný cyklista jel jako obvykle ráno do práce. Ve Stráži nad Nisou u Liberce jako každý jiný den přejížděl železniční přejezd. Tentokrát ale bylo něco jinak. Jel tudy vlak. Sedmatřicetiletého muže smetl. Byl na místě mrtev.

„Cyklista zřejmě přehlédl výstražná světla, která byla v době nehody funkční a vjel přímo před vlak,“ řekla Ivana Baláková, tisková mluvčí libereckých policistů. Jen o jediný den později si dopravní nehoda vyžádala život dvaačtyřicetiletého cyklisty. Tentokrát za to nemohl. Zabil jej teprve devatenáctiletý řidič auta, který se dostatečně nevěnoval řízení.

„Vyjel na levou stranu silnice, kde narazil do protijedoucího cyklisty. Ten o pár hodin později zemřel v liberecké nemocnici,“ popsal Riegl. Další mladý cyklista, teprve pětadvacetiletý, přišel o život koncem dubna na silnici z Dlouhého Mostu do liberecké čtvrti Doubí. V prudkém klesání jel moc rychle a upadl. Neměl helmu. Na místě zemřel.

Bez rozmyslu vjel do křižovatky čtyřiapadesátiletý cyklista. Přijížděl z vedlejší po komunikaci z Proseče pod Ještědem na křižovatku za Domaslavicemi. V tu chvíli ale po hlavní přijíždělo auto, které se s cyklistou střetlo. „Pádem na vozidlo a na zem utrpěl těžká zranění a na místě jim podlehl,“ doplnil Riegl.

Jediná smrtelná nehoda chodce se odehrála 5. června na tramvajové trati z Liberce do Jablonce nad Nisou. Třiaosmdesátiletá důchodkyně bez rozhlédnutí přebíhala přechod u zastávky U Lomu.

„Podle svědků po projití vozovky vstoupila na tramvajový pás do cesty tramvaji, která ji srazila,“ popsal tragickou nehodu Riegl. Se středně těžkým zraněním hlavy a páteře ženu odvezla do Krajské nemocnice v Liberci sanitka. O pět dní později tam svým zraněním podlehla.