Pondělní honička odstartovala ráno v Mimoni, kde si drahého vozu audi s podezřelým šoférem všiml kriminalista. Zburcoval kolegy z Jablonného v Podještědí, kam mělo auto namířeno, i hlídku krajských dopraváků, kteří se v tu dobu nacházeli poblíž. Ti se také jako první pokusili auto zastavit. „Řidič v šedé audině na jejich znamení ovšem nezastavil. Naopak se řítil závratnou rychlostí dál,“ uvedla mluvčí českolipské policie Ivana Baláková.

PŘERAZIL SLOUP

Před Jablonným proběhl druhý pokus s využitím zátarasového vozidla, před které si stoupl jeden z policistů s namířenou zbraní. Ani to pašeráka nepřimělo zastavit. „Zakročující policista nakonec musel před vozidlem uskočit, aby se vyhnul střetu s ním,“ dodala Baláková.

Osudným se unikajícímu šoférovi stal až manévr před dalším ze zátarasů v Jablonném, kterému se pokusil vyhnout. V cestě mu však stál betonový sloup elektrického vedení, který vozem v hodnotě přes jeden milion korun přerazil. I přes aktivní odpor dostal 42letý Polák pouta a putoval do cely.

Týden nazpět, jen o pár kilometrů dál. Scénář téměř totožný. Honička, nebezpečné předjíždění v rychlosti kolem 200 km/h, výstřely z pistole, řidič s kradeným mercedesem končí pod srázem u Lvové. Letos už policisté na Českolipsku evidují sedm obdobných případů. Loni v kraji zadrželi 12 cizinců, kteří se tudy snažili kradená auta převézt. Policie se na situaci rozhodla reagovat zesílenou kontrolou a více se zaměřila na vytipovaná vozidla. „Chceme dát najevo, že průjezdy kradenými auty naším regionem nejsou pro jejich šoféry bezpečné, a že mohou skončit za mřížemi,“ uvedla už dříve mluvčí Baláková.

JEZDÍ ZFETOVANÍ

O zloděje aut se nejedná, vozidlo mají jen přepravit na místo určení. Zaplaceno dostanou, až když úkol splní. Auto převezmou nastartované, pokud motor vypnou, znovu ho nerozběhnou. I proto jsou tito „kurýři“ ve většině případů pod vlivem drog, aby často několikasetkilometrovou jízdu vydrželi non stop. „V pondělí zadržený cizinec byl pod vlivem kokainu,“ potvrdila Baláková. Za podílnictví a násilí proti úřední osobě mu hrozí až šestileté vězení.