Auto jede od Pertoltic. Míří k hranicím s Polskem. Prší. Na rovném úseku silnice šlape řidič na plyn až moc. Blíží se zatáčka a ozývá se kvílení brzd. Je pozdě. Auto vyletí ze silnice a naráží do stromu. Řidič umírá při převozu do nemocnice.

Mapa nehodovosti

Tak nějak se mohla odehrát smrtelná nehoda u Pertoltic na Liberecku. Podle pojišťovny Allianz jde o nejnebezpečnější místo v Libereckém kraji. Pojišťovna totiž vytvořila mapu takových míst v celé zemi. Zmapovala všechny nehody, ke kterým došlo za poslední tři roky.

„Vycházíme ze statistických údajů databáze dopravních nehod s vážnými následky v podobě těžkých zranění nebo úmrtí a jejich lokalizace. Jde o nejkritičtější lokality na dálnicích, rychlostních silnicích a komunikacích I. třídy,” vysvětlil mluvčí pojišťovny Václav Bálek.

Velká rychlost

Z údajů poté vznikla Allianz Automapa a jsou v ní zaznamenány i nejnebezpečnější místa v Libereckém kraji. Nelichotivé prvenství drží silnice I/13 nad Pertolticemi. „Tam došlo ke třem těžkým nehodám, při kterých zemřeli dva lidé a další dva byli těžce zraněni,” řekl Bálek. Všechny tři nehody spojuje deštivé počasí a také nepřiměřená rychlost řidičů. Kromě toho se na nepřehledném úseku stalo dalších šest nehod.

Druhým nejnebezpečnějším místem je Loužnice na Jablonecku. Na silnici I/10 v zatáčkách nad Železným Brodem se v posledních třech letech zabil jeden člověk, tři se zranili těžce a jeden lehce. Jde o dvojitou zatáčku o různých poloměrech nad křižovatkou se silnicí II/287. Kromě toho se tam stalo dalších sedm nehod. Třetím místem, kde by řidiči měli sundat nohu z plynu, je silnice I/13 za Bílým Kostelem. „Došlo zde ke třem nehodám, pokaždé s jedním těžkým zraněním,” uvedl mluvčí pojišťovny. Ze statistik dále vyplývá, že všechny tragické nehody se staly v pátek. O důvod víc dávat si v tomto místě speciální pozor. Mimo to došlo u křižovatky III/2372 k dalším čtrnácti méně závažným nehodám.

Alkohol a mokro

I čtvrté místo je podle dopravních statistik velice nebezpečné. Je v Dubé na Českolipsku na silnici I/9. Konkrétně jde o výjezd z této silnice. Při třech nehodách zde zemřel jeden člověk, další dva se těžce zranili.

Konkrétně jde o výjezd z Dubé směrem na Doksy, řidičům dělá problémy dvojice zatáček na konci obce. V tomto místě havarovalo dalších šest aut.

Páté místo obsadily opět zatáčky nad Železným Brodem, při třech nehodách se zabil jeden člověk, dva se zranili těžce a dva lehce, kromě toho tam došlo k dalším šesti nehodám. „Všechny nehody se staly o víkendu, jednou hrálo roli náledí,” dodal Bálek.

Řadu nehod ovlivnilo deštivé počasí, svou roli hrálo i náledí. Přesně takové počasí je i teď a řidiči by se měli mít na pozoru.