Zdroj: DeníkNew Orleans nikdy nespí
Poslední roky byly pro slovenského jazzmana Petera Lipu turbulentní. Po vážné nehodě, kterou jen taktak přežil, přišel covid a s ním v nucené izolaci práce na zajímavé desce s texty básníka Milana Rúfuse. Smrt zpěvákova dvorního textaře Milana Lasici přervala nit dlouhodobé společné tvorby těchto dvou osobností. Letos 30. května se prešovský rodák Peter Lipa dočkal významného jubilea – energickému scatmanovi je neuvěřitelných osmdesát. K narozeninám si nadělil nové album, natočené z půlky se slovenskými hudebníky v Bratislavě a z poloviny s americkými muzikanty ve studiu v New Orleansu. Proto CD dostalo název NOLA. New Orleans, Louisiana. Tak se kolébce jazzu odjakživa říká.

Jak na písek
Písčitá půda je skutečnou výzvou. Při výsadbě spíše počítejte s problémy. Písky neudrží dostatek vláhy a půda je chudá na organické látky i minerály. Zeleninová i okrasná zahrádka na písčité půdě vyžadují neustálou péči. Popasujte se s nepříznivou lokalitou, vždyť na písku můžete pěstovat ovoce, zeleninu a bylinky. Při troše péče vás zahrada odmění pestrou a krásnou květenou.

Kam na severní Moravě?
Pokračujeme v seriálu cestovatelských tipů po celé České republice. Tentokrát vás pozveme do několika míst severní Moravy a Slezska. Těšit se můžete na léčivé prameny v Karlově Studánce, architektonické skvosty Ostravy nebo moravský Orloj v pozapomenutém Štramberku. A jako bonus vám nabídneme také fotografickou reportáž ze Srí Lanky.

Hýčkejte si svou sekačku
A pro zahrádkáře toho máme opravdu hodně. Kromě rad, jak se poprat s písčitou půdou, totiž poradíme, jak se starat o sekačku. Tento přítel každého zahrádkáře totiž v aktuálních dnech bude výrazně zatěžovaná. Tak si ji hýčkejte, nebo za opravu či novou mašinu budete muset vynaložit nemalé peníze.