Vědecký tým nalezl osm hrobů poblíž maďarského města Mány, přičemž jeden z nich byl vskutku pozoruhodný. Obsahoval ostatky mladé ženy, která nemohla být starší dvaceti let. Vedle ní pak objevili 38 zlatých a bronzových ozdobných předmětů, jako prsteny, nákrčníky torques, spirálové nárameníky, zlaté kroužky do vlasů, a k tomu i několik malých keramických nádob.

Podle domněnek badatelů byla žena pohřbena s prsteny na každém prstu, což svědčí o tom, že se jednalo o bohatou osobu, která měla ve své komunitě vysoké společenské postavení.
Předměty rovněž představují pokročilou znalost zpracování kovů a odhalují nové poznatky o oděvu a doplňcích, které nosili obyvatelé maďarského regionu, v němž se město Mány nachází, před tisíci lety v době bronzové.
Oblast bohatá na artefakty
Archeologové rovněž nalezli stopy po osídlení z doby bronzové a sídlištích z období Arpáda, která pocházejí z 9. a 10. století našeho letopočtu.
Po identifikaci místa se pomocí místní archeologické skupiny s detektory kovů vyznačil a zaznamenal výskyt kovových předmětů. Tým se však domnívá, že na objevení čeká ještě mnoho dalších unikátů.

„Nikdy nemůžeme vědět, co se skrývá pod zemí. Technika je tu proto, abychom mohli některé věci identifikovat, ale takové nálezy se dostanou na povrch až při archeologických vykopávkách nebo při průzkumu pomocí detektoru kovů,“ citoval server Heritage Daily prohlášení ředitele Muzea Szent István Király Krisztiána Pokrovenszkiho.
Vykopávky probíhaly v rámci příprav na výstavbu dálnice M100. „Kdyby se před velkými investicemi neprováděly archeologické vykopávky, pak by jistě mnoho takových předmětů bylo zničeno nebo by se nikdy nedostaly na světlo,“ dodal ředitel muzea.
Arpád
- Byl vojvodou hlavního staromaďarského kmene Maďar a zakladatelem dynastie Arpádovců, která vládla Uhersku do roku 1301.
- Všechny podrobnosti o Arpádovi jsou v důsledku nespolehlivosti uherských středověkých kronik, často napsaných na objednávku Arpádovců, sporné.
- Podle kroniky jej však sedm staromaďarských kmenů zvolilo na dvacet let náčelníkem. Shromážděné kmeny přijaly jméno největšího kmene Maďar a od té doby se nazývali Maďaři.