Los první florbalové ligy mužů připravil českolipskému FBC napínavou část sezony. Během následujících tří kol totiž hráči prvního mužstva od Ploučnice potkají všechny favority letošní soutěže, a tím pádem i žhavé kandidáty na postup do extraligy.

Které?

V sobotu od 19 hodin čeká muže České Lípy kvalitní Znojmo, které hrálo extraligu, v pondělí venku Hattrick Brno a těžká série se uzavře domácím zápasem proti Královským Vinohradům, které ještě v loňském roce trénoval Michal Pazdera, nový kouč na lavičce českolipského FBC.

Česká Lípa je po pěti kolech s tříbodovým náskokem na prvním místě průběžného pořadí. Výpraskem vyprovodili Pelhřimov, Kopřivnici i Svitavy, těsně porazili Paskov a jedinou ztrátu si připsali v Ústí nad Labem po výhře na samostatné nájezdy.

Muži FBC tak mají za zády všechny své konkurenty: čtvrté Brno se čtyřbodovým odstupem a o bod méně má právě Znojmo.

„Postavení v tabulce není důležité, čekají nás utkání pravdy. Od začátku sezony mluvíme o postupu do extraligy, nyní musíme potvrdit, že to tak opravdu je," těší se na utkání hlavních konkurentů na postup kouč Jiří Stožický.

Česká Lípa si zatím nemůže vynachválit příznivý los. „Na začátku jsme sehráli zápasy s papírově lehčími soupeři, měli jsme v kádru velkou marodku, a kdybychom v téhle fázi potkali mužstva, která nás čekají teď, tak by současný bodový zisk a pohoda asi nebyly tam, kde jsou nyní," nepřeceňuje postavení v tabulce a dvouciferné výhry nejlepší střelec FBC Tichý.

Další pozitivní zpráva přiletěla ze středečního vyšetření nadějného Hřebřiny, který se postupně může zapojovat do tréninkového procesu, takže na marodce zůstává již jen Jansa.

Znojmo, sobotní soupeř České Lípy, patří k největším favoritům 1. ligy. Mužstvo táhne Petr Sláma, kterého doplňují mladší hráči v čele se Žižkou, Čihalem nebo s lídrem znojemské produktivity Kuchařičkem. Vše jistí v brance zkušený Sekanina, bývalá opora mistrovských Vítkovic.

„Zápasu se zúčastní všechny členové našeho klubu. Podařilo se nám přeložit i utkání juniorů v Plzni a Kadani, a proto se můžeme společně sejít večer v hale. Věřím, že si to všichni fanoušci užijí a že bude výborná atmosféra," těší se českolipský manažer Štěpán Slaný.

Jakub Jirsa: Loňská sezona nás poučila

Florbalista České Lípy Jakub Jirsa se letos rozjel. Nepřehlédnutelný hráč FBC má na kontě zatím osm kanadských bodů, jeho tým z pěti zápasů dokonce 14 a vévodí průběžné tabulce 1. ligy. Lípu však čeká tvrdý oříšek v podobě tria aspirantů na postup!

Jakube, jak hodnotíš vstup do sezony?
Mužstvo je v pohodě a začínáme hrát docela pěkný florbal. Nic to ale neznamená, porazili jsme týmy, které porážet musíme. Teď teprve uvidíme, jak na tom skutečně jsme.

Nyní vás konečně čekají těžcí soupeři, Znojmo, Brno a Vinohrady, co čekat od těchto zápasů? Půjde asi o souboj hlavních aspirantů na postup.
O souboj aspirantů půjde určitě. Klíčem k úspěchu bude zvládnout domácí zápasy. Myslím, že pokud získáme 9 bodů, budeme spokojeni.

Loni jste zažili výsledkově také výbornou sezonu, v play off však následovalo těžké K.O. od Vinohrad, a tím i předčasný a trochu neplánovaný konec. Myslíš, že letos budete na podobné situace připraveni lépe?
Musíme se poučit. Vinohrady byly minulý rok lepší a to už se nesmí stát. O Lípě se teď nepíše jinak, než ve spojitosti s Extraligou, takže jakékoliv zaváhání ve čtvrtfinále by pro nás byla velká ostuda.

V loňské sezóně jsi během 25 zápasů nasbíral 16 kanadských bodů, nyní máš po pěti zápasech již polovinu, čím si vysvětluješ svojí produktivitu? Patrně ti sedla souhra s Lukášem Mlejnkem, který se pro letošek přesunul do útoku.
Je to tak. Přeci jen hrát mistrem ČR v tvrdosti střelby – to pak ty body naskakují sami. Ale pořád těch bodů může být víc. Snad ten boom teprve přijde v play-off.

Ty v klubu působíš již od žáků, jak bys zhodnotil každoroční vývoj FBC, myslíš, že letos je opravdu již reálné uvažovat o postupu do nejvyšší soutěže?
K tomu ani není co říct, výsledky týmů napříč celým klubem hovoří sami za sebe. Jsme největší klub od Boleslavi až do Aše. Extraliga by nám slušela a já doufám, že se tu extraliga bude hrát už příští rok, ale to musíme hlavně ukázat na hřišti.

Jak bys nalákal fanoušky na sobotní důležité utkání?
Přijďte nás podpořit na první ostrou prověrku této sezony a zpříjemněte si sobotní večer kvalitním florbalem a kupou gólů.