Česká Lípa/Poločas sice není úplně přesný termín, neboť podzim se v atletických soutěžích družstev počtem a významem závodů od jara přece jen liší, ale prázdniny, které zanedlouho skončí, tvoří zřetelný předěl mezi oběma částmi, a tak je tento termín výstižný.
Družstva dospělých
Největší pozornost ve všech sportech přirozeně přitahují soutěže dospělých. Platí to i v atletice. Vlajkovou lodí českolipské atletiky je A–družstvo žen a to si vede letos opravdu výborně. Družstvo, které je složeno ze závodnic z České Lípy a blízkého okolí si překvapivě drží v I. lize žen po třech kolech 2. místo před týmy, které mají kvalitní ekonomické a technické zázemí a také hostující závodnice nejen z českých oddílů, ale využívají třeba i polských závodnic. Pokud se i ve čtvrtém kole podaří udržet toto umístění, před dotírajícím Kolínem, zúčastní se podruhé v historii baráže o atletickou extraligu.
O tento mimořádný úspěch se největším počtem získaných bodů zasloužila Lucie Vaníčková, reprezentantka ČR do 22 let z Jablonného, kterou trénuje Petr Kopřiva. Nejlépe ovládá především kouli a disk, ale pro družstvo získává řadu bodů v tyči a nezalekne se ani čtyřstovky ve štafetě. Další dvě místa patří závodnicím, které trénuje Petr Souček a které vládnou především ve skokanských disciplínách, ale zvládají i překážky či sprinty, Jsou to Kamila Ajšmanová a Lucie Königová. Vedle špičkových opor je zde však celá řada dalších děvčat, která přispívají větší či zatím ještě menší troškou do „mlýna“. Ve třech kolech již nějaké body získalo 28 děvčat. Mnohá děvčata jsou ještě velmi mladá a teprve sbírají zkušenosti, a to ještě nejen v České Lípě, ale i v Jablonném, Novém Boru či Cvikově dorůstají další, které se o ligové místo také začnou brzy hlásit. Velký význam hraje i fakt, že družstvo má kvalitní závodnice ve většině disciplín. A tak má vedoucí družstva Milan Neméth starosti, které mu mnozí kolegové jistě závidí, a to koho za závodnic postavit a kdo se již mezi 25 závodnic, které smí startovat, nevejde. Věřme, že ho stejné starosti čekají i na čtvrtém kole 25. srpna v Jablonci nad Nisou.
Vedoucí družstva mužů, Jaroslav Hochmut, které bojuje ve II. lize, tyto starosti bohužel nemá. I zde se letos spoléhá především na vlastní odchovance a zde tolik závodníků schopných v lize bodovat není. Avšak i muži zaslouží pochvalu. Přesto, že se jim příliš nevěřilo, drží slušné šesté místo. Největší zásluhu na tom mají Vojtěch Donát, Jan Janků a Jan Vlášek. Českolipští však doufají, že i zde bude brzy lépe, neboť nyní zde vyrůstá generace mladých závodníků, kteří by se již brzy mohli do družstva zařadit a začít získávat první body.
Česká Lípa má i B–družstva, jejichž hlavním úkolem je připravit závodníky pro vyšší soutěže, což také úspěšně plní. A právě díky přestupu celé řady dívek do A–družstva bude asi chybět ženské družstvo po dvou úspěšných letech na stupních vítězů. Na zadních pozicích bude i družstvo mužů. Ale opět se i tady začínají rýsovat další kandidáti, kteří by brzy mohli myslet na ligové starty.
Mládežnická družstva
Jako u dospělých i zde jsou ozdobou oddílu dívky, a to nejen vizáží, ale i výsledky. Dorostenky jsou druhé za loňským mistrem ČR Jabloncem nad Nisou a mají již takřka jistý postup do podzimního semifinále MČR. Nejvíce bodů získala Tereza Pokorná hostující ze Cvikováčku Cvikov, dále Tereza Zajícová a Barbora Procházková.
Starší žákyně si v semifinále krajského přeboru vybojovaly suverénním vítězstvím před druhým Libercem postup do finále krajského přeboru, kam postoupilo i třetí Jablonné. Ve třech soutěžních kolech bodovalo 27 děvčat. Nejvíce body do společného přispěla Lucie Kalousková, Radka Bínová a Iva Smýkalová.
Mladší žákyně zatím soutěžily ve skupině, ale i ony mají již jisté finále, ve kterém se pokusí obhájit loňské vítězství. I když především silný Jablonec jim bude chtít tuto snahu překazit, šance mají velké. O suverénní vedení se nejvíce zasloužila Veronika Süssnerová, Gabriela Daníčková Markéta Málková.
Právě Jablonec odsunul loni ve vyrovnaném boji na druhé místo naše nejmladší žákyně. Letos by to naše děvčata vedená Gustavem Süssnerem ráda otočila. I toto družstvo je silné a patří k favoritům. Po dvou kolech se o nejvíce bodů zasloužila děvčata Mrázková Michaela, Horáková Štěpánka a Reicheltová Ivana.
Talenty jsou i mezi chlapci. Nestačí to však na postavení silných družstev, a tak dorostenci a starší žáci hostují v Jablonném. Mezi dorostenci je družstvo zatím čtvrté a tak asi i skončí.
Lépe si zatím vedou starší žáci Jablonného, kteří suverénně v semifinále převálcovali Liberec a pokusí se ve finále vybojovat některou z medailí. Toto družstvo, které vede zkušený Petr Kopřiva, má velké šance.

Další zprávy z regionu najdete zde